5 tipů k šetrnější domácnosti

Den země

5 tipů k šetrnější domácnosti

Článek Vám zabere

Kromě Velikonoc a dalších tradičních svátků se jaro pojí také s oslavou Dne Země, který připadá na 22. dubna. Připomínáme si tím, že je potřeba brát ohledy na prostředí, ve kterém žijeme.

Během Dne Země bychom si měli uvědomit jedinečnost a krásu naší planety. Jak to udělat, abychom ušetřili naše okolí i pro další generace? Říkáte si, že si vy sami s tím nic nezmůžete? Omyl! Podívejte se na několik tipů, jak šetřit naši Zemi a navíc udělat něco prospěšného pro sebe.

Pozor na poloprázdnou pračku!

Pár špinavých triček vaše pračka během chvilky promění v krásná a čistá. Musíte ale zapínat pračku jen kvůli několika trikům? Raději počkejte, až se vám nashromáždí větší hromada prádla. Vaše pračka si i s tím poradí úplně stejně a navíc zajásá i vaše peněženka. K sušení pak využijte čerstvý vzduch a zbytečně nezapínejte sušičku. Ušetříte tak nejen elektrickou energii, ale i svůj čas, který pak můžete využít třeba k příjemnému odpočinku nebo času s dětmi.

Spotřebiče v zásuvce

Když vypnete televizi nebo CD přehrávač dálkovým ovladačem, tak se spotřebiče přepnou jen do pohotovostního režimu. Stroje tak nadále nenápadně požírají energii. Zkuste tedy zařízení zcela odpojit ze zásuvky či vypnout síťovým vypínačem. A nezapomínejte ani na nabíječky! Po dobití telefonu nebo notebooku je nenechávejte zbytečně trčet ze zásuvky. Nejen, že tím přispějete k ochraně naší planety, ale uděláte si radost i menším účtem za elektřinu. Zkuste také zapřemýšlet o obnovitelných zdrojích nebo úsporných spotřebičích. Společnost Nestlé to už udělala, a proto omezila spotřebu energie ve svých závodech na celém světě. Téměř jedna pětina energie, kterou využije, pochází z obnovitelných zdrojů.

Vytáhněte kolo!

Vytáhněte kolo a protáhněte nohy

Venku svítí sluníčko a hodnoty na teploměru šplhají stále výš. Proč tedy zbytečně startovat auto kvůli malému nákupu? Zkuste si do obchodu zajet na kole nebo si dopřát příjemnou procházku. Uděláte tak krok kupředu jak pro své zdraví, tak pro čistší ovzduší.

Jezte domácí produkty

I taková drobnost jako to, že si koupíte česká rajčata namísto těch španělských, může životnímu prostředí přispět. Zajděte si třeba na farmářské trhy ve vašem okolí a záměrně vybírejte potraviny, které nepocházejí z daleka. Produkty za vámi totiž nebudou muset urazit statisíce kilometrů. Pokud se zaměříte na domácí produkty namísto dovážených, přispějete k čistšímu vzduchu i volnějším silnicím. Společnosti Nestlé se snaží to dělat právě tak. Například důležité suroviny pro výrobu čokolády Orion – mléko a cukr pochází od českých a slovenských producentů. Stejně tak obaly na tyto čokoládové pochoutky. Všechny se tisknou ve slovenském městě Svit. Papírové krabičky pro čokolády Orion Mistrovská edice se zase vyrábí v Opavě.