7 rad, jak zvládnout Silvestr i se zvířátky

Život se zvířaty

7 rad, jak zvládnout Silvestr i se zvířátky

Článek Vám zabere

Děti oslavy Nového roku milují, pro zvířata jsou noční můrou. Pokud se na ně ale dostatečně připravíte, může být poslední prosincový den pro vaše mazlíčky stejně klidný, jako všechny ostatní.

Když se řekne Silvestr, většina z nás si vybaví novoroční oslavy, nenaplněná předsevzetí či nápadité ohňostroje. Právě ty jsou však největším postrachem všech němých tváří. Proto pro vás máme 7 rad, jak mazlíčky co nejlépe připravit, aby si do nového roku neodnesli trauma, nebo v horším případě nějaké zranění.

1. Nepouštějte je ven. V žádném případě nenechávejte zvířata během půlnoci na zahradě, dvorku či snad na ulici. Mimo dům jsou zvuky mnohem hlasitější a zvíře byste akorát více trápili.

2. Odjeďte z města. V případě, že máte možnost s vaším psem či jiným mazlíčkem odjet dál od epicentra novoročních oslav, učiňte tak. Chata na venkově či večer u známých poskytnou vítané útočiště nejenom zvířatům, ale dozajista i vám.

3. Zatáhněte závěsy. Pokud zatemníte okna, ochráníte zvířata alespoň před světelným šokem.

4. Rozsviťte. Naprostá tma je děsivá i pro lidi, rozsvícená lampa tak přispěje k pocitu bezpečí.

5. Pusťte hudbu. Zvukově bohatá hudba může pomoci odpoutat pozornost od nepředvídatelných zvuků ohňostrojů, které jsou pro tvory s mnohonásobně citlivějším sluchem než lidé velice traumatické.

6. Buďte s ním. Nic vašemu mazlíčkovi nepomůže víc, než vaše přítomnost. Ukažte mu, že jste klidní, a že se vlastně nic neděje. Zvíře potřebuje vidět, že ani vy nevnímáte žádnou hrozbu, a vše je v pořádku.

7. Navštivte veterináře. Moderní medicína myslí i na zvířata, a tak pokud s dostatečným předstihem navštívíte veterinární ordinaci, obdržíte slabá sedativa, která zvířeti podáte několik hodin před vypuknutím oslav. Je však třeba počítat s tím, že někteří jedinci na léky reagují špatně.

Po celou dobu oslav je důležité příliš nevykračovat z běžného režimu zvířete. Věnujte se mu, zabavujte jeho pozornost, ale nedopouštějte se přílišného utěšování a uklidňování. Zvíře by mohlo získat naopak pocit, že se děje něco mimořádného či nebezpečného, a strach z petard by se tak jen posílil.

Víte, co se říká - jak na Nový rok, tak po celý rok. Věnujte proto trochu úsilí tomu, abyste do nového roku vkročili vy i vaši mazlíčci co možná v největší duševní pohodě.

Přejeme vám co nejpříjemnější oslavy pro vás i vaše zvířecí miláčky!