Co dělat s dětmi, když je venku špatné počasí

Hry s dětmi

Co dělat s dětmi, když je venku špatné počasí

Článek Vám zabere

Příliš velká zima, déšť, mrholení nebo silný vítr. Zkrátka počasí, které nepřeje venkovním aktivitám. Ale jak to vysvětlit vašim ratolestem? A jak je doma zabavit?

Během zimy nelze trávit venku tolik času, kolik by se dětem líbilo, proto je potřeba vymyslet, jak je zabavit uvnitř. I když se výrobci hraček snaží, mnohé hračky se dětem po čase „ohrají“ a přestanou je bavit, děti se začnou nudit a je tady problém. Právě proto je potřeba mít v záloze pár nápadů, co s dětmi, když musíte zůstat uvnitř. Samozřejmě je to občas těžší, než se zdá. Záleží na věku, dovednostech a povaze každého jednotlivého dítě. Ale každá společná chvilka může být příležitost, jak zvláště předškolní dítko naučit něco nového a rozvíjet například jeho komunikační dovednosti.

Nejjednodušší způsob je posadit děti před televizi či tablet, ale zrovna to je nejméně ideální záložní plán, a zvláště pak opakujete-li ho často. Nabídka pohádek a pořadů pro děti je sice velká, ale kdo by chtěl, aby z jeho dítka byla televizní pecka už od mala.

Hrajte si s dětmi

Místo televize ukažte dětem nové možnosti, jak si hrát s jejich starými hračkami. Stavebnice nemusí být jen na stavění a panenky se nemusí vozit jen v kočárku. Z kostek můžete uvařit super dort a ozdobit ho různými figurkami, z panenky uděláte modelku pomocí starých kousků hadříků a ve Vašem dítku probudíte kreativitu. Třeba z něj jednoho dne díky tomu vyroste cukrář či módní návrhář.

Rodina při společném vaření

Domácí výtvarná dílna

Papír, nůžky, lepidlo a barvy jsou už po generace sázka na jistotu. Staré hračky jsou už ohrané, a tak si z papíru vyrobte nové. Vystříhejte a slepte si například postavičky do domácího divadla, se kterým si užijete nejen při výrobě, ale i při nacvičování představení třeba pro prarodiče nebo kamarády. Možností, co si vyrobit, je fůra. Nejen v knihovnách a v knihkupectvích v různých příručkách, ale i na internetu naleznete dostatek inspirace pro děti všeho věku i zručnosti.

Časopisy pro děti

Velkou inspiraci nalezete i v časopisech pro děti. Nabídka je velká a mnohé z nich si jistě budete pamatovat i z Vašich dětských let. Přečíst všechny příběhy, vyplnit všechny úkoly a vymalovat všechny obrázky zabaví Vás i Vaše dítko na dlouhou dobu. O edukačním příspěvku nemluvě.

Dětská centra

Když Vám dojdou nápady, co s dětmi doma, zkuste dětská centra. Je pravda, že v tomto ohledu budou mít výhodu matky z větších měst, co se dostupnosti týká. Ve velkých městech je nabídka opravdu velká a pestrá. Stejně tak s většími dětmi můžete navštívit různá dětská muzea a vzdělávací centra. Matky na vesnici však nemusí zoufat. Pozvěte děti kamarádek a známých a vytvořte si tak malé soukromé dětské centrum.

Zabavit dítko, když počasí nepřeje venkovním aktivitám, může být velmi složité. Čím větší a zručnější dítko je, tím více možností se Vám nabízí. Faktorů, které je potřeba zohlednit je mnoho – záleží na tom, jestli potřebujete zabavit jedináčka či máte dětí více a na stáří dítěte. Obecně platí zásada, že nejoblíbenější věci na hraní nejsou hračky. Zkuste pustit Vaší malou kuchařku do kuchyně a půjčte jí pár starších kastrolů a několik vařeček nebo si vzpomeňte, co bavilo Vás jako malou. Kreativitě se meze nekladou.