Jak nadělit dobrý skutek?

Psychická pohoda

Jak nadělit dobrý skutek?

Článek Vám zabere

Vánoční svátky jsou časem radosti, klidu a sdílení. Kromě dárků pro vaše nejbližší zkuste letos přidat ještě něco málo: dobré skutky.

Takový dobrý skutek totiž nutně neznamená jen pravidelné zasílání financí na charitu nebo nákup talismanů pro štěstí. Stačí najít si jen chvilku času a vůle pomoci, a i vy se budete moci radovat z té pravé, přívětivé vánoční atmosféry.

Smutné psí oči

Možná patříte k majitelům psích parťáků, mnoho pejsků "tam venku" ale vlastního majitele nemá. Těm šťastnějším jsou domovem klece a kotce v psích útulcích. Mnoho z nich je výsledkem právě neuvážených vánočních dárků. Darujte o svátcích chvilku svého času těm nejbezbrannějším - zvířátkům.

Najděte útulek v blízkosti vašeho domova a zkuste vzít některého z místních pejsků alespoň na procházku. Útulky jsou plné malých, středních, velkých, hravých ale i klidnějších pejsků, a tudíž si můžete k sobě na zimní procházku najít dokonalého partnera. Těm odvážnějším doporučujeme vzít pejska na celodenní výlet. Nezapomeňte se však u personálu útulku informovat, zda je vámi zvolený pejsek na podobný výlet vhodný.

venčení pejsků
Tip: vezměte si do kapsy hrst piškotů. Psíci je milují!

Spojte radost s úklidem

Skříně vám praskají v pantech a vy stejně nosíte hlavně pár svých nejoblíbenějších kousků? Ten žlutý svetr, který jste si koupili před dvěma lety a ani jednou neoblékli, už asi stejně nosit nebudete. Víme ale o někom, kdo by mohl. Zvláště v zimních měsících mají lidé ze sociálně slabšího prostředí, nebo zcela bez domova, nouzi o teplo.

Staré nevyužité oblečení darujte na charitu, neziskovým organizacím nebo jej vhoďte do kontejnerů k tomu určených. Pokud máte více času, můžete posbírat oblečení i od své rodiny, přátel a kolegů v práci. Nezapomeňte ale na to, že oblečení by mělo být čisté a nepoškozené. Stejně můžete shromáždit i nesnědené jídlo ze své ledničky a odnést ho do místní potravinové sbírky. I tady ale dbejte na datum spotřeby.

Co se starými hračkami?

Vaše děti jsou velké a se svými hračkami si již nehrají? Nebo vyměnily starší za novější, a tak panenky a autíčka leží pokryty vrstvou prachu na polici? Vezměte velký pytel či krabici, naplňte ji hračkami a šup s nimi za dětmi, které nemají takové štěstí jako ty vaše. Stačí se zeptat v místních nemocnicích ve vašem okolí nebo v dětských domovech či školkách. Vás to bude stát pouze půl dne vašeho života a některé dítko možná získá "kamaráda" na celé dětství. Podobně jako u oblečení, i hračky by měly být čisté a nepoškozené.

Opravdové dárcovství

Mnoho úspěšných lidí tvrdí, že za jejich úspěchem stojí překonávání sebe sama a strachu. Pro mnohé z vás představuje návštěva lékaře a odběr krve hotovou noční můru. Není to sice ten nejpříjemnější zážitek. Přitom pouhého půl litru vaší krve může někomu zachránit život. Ať už se jedná o pacienty trpící leukémií, operované nebo o pohotovostní případy úrazů a nehod. Motivací pro vás může být i fakt, že pravidelní dárci mají nižší riziko vzniku infarktu a budete mít přehled o svém zdravotním stavu.

Věříme, že jsme vás inspirovali a že se rozhodnete udělat alespoň jeden dobrý skutek. Kromě lepšího pocitu o Vánocích se vám pak třeba podaří motivovat i vaše okolí a svět bude zas o kousek lepším místem!

Tagy