Jak nás ovlivňují barvy?

Psychická pohoda

Jak nás ovlivňují barvy?

Článek Vám zabere

Jsou kolem nás každý den. I když je venku zataženo a šedo. Barvy nás obklopují a přirozeně ovlivňují.

Barvy vnímáme v podobě elektromagnetického vlnění. Každý odstín má specifickou vlnovou délku, a proto jej vidíme jinak barevně. Všechny na nás působí, některé pozitivně, jiné negativně. A téměř každý má svou nejoblíbenější barvu, která má výsadní postavení například při doplňování šatníku, zařizování interiérů nebo nákupu auta.

Dokáží nás ovlivnit?

Barvy mají velký vliv na celkový pocit pohody. Každý odstín má vlastní charakter, který působí určitou energií. Mají také souvislost s vnímáním tepla a chladu. Podle několika pokusů bylo zjištěno, že jakmile si nevidomý člověk na chvíli sedne v namodralé místnosti, jeho tělesná teplota překvapivě klesne a bude mu chladněji. Když ale bude sedět v oranžově vymalovaného prostoru, pocítí více teplo. Navzdory tomu, že pokojová teplota zůstane všude stejná.

Barevná křesla v interiéru

Barevné spektrum se běžně dělí na studené a teplé odstíny, jak je zřetelné z příkladu. Není možné říct, která barva je lepší nebo horší, všechny jsou stejně důležité. Jejich vliv působí nejen na naši emoční rovinu, ale také tělesnou a duševní. Víte, že naše oblíbená barva bývá nejčastěji ta, kterou jsme měli rádi už v dětství?

Stejné barvy, jiný význam

Barvy můžeme vnímat nejen z hodnotícího hlediska, ale také jako symboly. Symbolika barev je závislá na kultuře, ve které žijeme. Západní kultura například považuje za barvu smutku černou, kdežto v Číně je smuteční barvou bílá. I v běžném jazyce používáme symboliku barev, aniž bychom si to uvědomovali. Znáte slovní spojení: „Zlatý člověk“ či „Zrudl závistí“?

Obklopujte se barvami, které jsou pro vás příjemné. Nebraňte se různobarevnosti v oblékání, ani v interiéru. Vždy však myslete na to, že výrazné barvy mohou také výrazně ovlivnit emoce – ty dobré, i ty horší. Raději než vymalovat stěny v bytě na červeno, zkuste zvolit jemnější barvu a červené doplňky. Jejich případná výměna je totiž snazší, než když se vám červené zdi zprotiví a musíte je přemalovat.