Jak správně oblékat v zimě děti?

Péče o dítě

Jak správně oblékat v zimě děti?

Článek Vám zabere

Jak správně obléci miminko v těchto mrazivých dnech? Určitě je namístě teplé oblečení, ale pozor na druhý extrém.

Lékařské statistiky o příčinách nemocnosti dětí hovoří o tom, že nepřibývá jen dětí trpících běžným nachlazením, ale i těch, které maminky nevhodně oblékají. Tělo miminka na rozdíl od dospělého nemá ještě vyvinutou termoregulaci.

Vrstvení je základ

Oblečení je základní ochranou v tomto chladném období před virózami a nachlazeními. Jak ale dítě ideálně obléknout? Základem oblékání miminka či dítěte předškolního i školního věku je systém takzvaného vrstvení. Nejdůležitější je první vrstva - důležité je, aby byl materiál příjemný, udržoval teplo a odváděl pot. Dnes již existují speciální funkční termoregulační materiály, které odvádějí pot rychleji a lépe než u klasických bavlněných materiálů. Druhá vrstva má za úkol tepelně izolovat a přejímat nadbytečnou vlhkost těla z předchozí vrstvy. Opět můžeme použít funkční tričko, rolák či flísovou mikinu. Třetí vrstva chrání proti vlivům počasí, např. proti větru a dešti. Nesmí bránit odvádění potu ven, ale musí také chránit, aby např. déšť a vítr nepronikly dovnitř. Teprve tato poslední, třetí vrstva má na starosti udržovat tělo dítěte v teple. Důležité jsou také ponožky, čepice, rukavice a šála. U větších dětí potom také nepromokavá obuv. Oblečení, které miminku dáváme v zimě, by mělo zahrnovat body, teplé dupačky, ponožky, svetřík či mikinu, teplou čepičku (na zavazování a s ochranou uší). V případě velké zimy jsou pro miminka vhodné i dvě čepice, první tenká bavlněná a druhá pletená. U miminek jsou v tomto období samozřejmostí rukavičky, šála, kombinéza a zateplené bačkůrky. Takto oblečené miminko v kočárku zabalíme do fusaku, pod kterým by v kočárku měla být ještě deka jako izolační vrstva a při teplotách pod nulou fusak přikryjeme ještě jednou dekou.

Jak zjistíme, že je miminku zima?

Malé dítě ještě nemá dokonale vyvinutou termoregulaci, a tak, i když mu je teplo, ruce i nohy může mít studené. Důležité je tedy kontrolovat zátylek. Je-li teplý, miminko je dobře oblečené. Pokud je ale vlhký, je miminku horko a oblečení je třeba ubrat. Dítě je třeba kontrolovat pravidelně, protože pokud se potí a tím dochází k přehřátí, je i náchylnější k nachlazení. Pediatři se shodují, že každé dítě je originál, a tudíž zobecňování není úplně namístě a důležité je sledovat projevy miminka. Důležitá je ale čepička, která patří u miminek a malých dětí k povinné výbavě. Hlavička totiž tvoří u novorozenců až čtvrtinu povrchu těla, kterým odchází teplo.