Nenechte se zaskočit letním zraněním!

První pomoc

Nenechte se zaskočit letním zraněním!

Článek Vám zabere

Léto s sebou přináší spoustu zábavy, ale i situace, které dokáží sebrat vítr z plachet. Víte si rady, když se objeví bolístka, kterou nestačí jen pofoukat?

Je to úpal nebo úžeh?

Dlouhodobý pobyt v prostředí s vysokou teplotou (nad 35°C) může vést k úpalu. Tělo přestává odvádět přebytečné teplo, selhává vlastní termoregulace. K této situaci může vést pobyt v uzavřené místnosti či autě během horkého dne, ale také nedostatek tekutin.

První pomoc spočívá v přesunutí pacienta do stínu nebo dobře větrané místnosti a postupném ochlazením organismu. Horečku lze snižovat studenými zábaly, je možné podávat chladné nápoje. V případě, že ztrácí vědomí nebo se jeho stav nelepší, je potřeba vyhledat odbornou pomoc. Rovněž dejte pozor, aby přehřátí nevystřídalo podchlazení. Snižování teploty by mělo probíhat postupně, nemělo by být nepříjemné.

Úžeh jinými slovy znamená, že došlo k přehřátí mozku. Objevuje se v důsledku intenzivního působení slunečního záření na nechráněnou pokožku, zejména hlavy. Projevy jsou velmi podobné, často totožné s úpalem a první pomoc by měla vypadat obdobně. Jediný rozdíl spočívá v tom, že chlazení by při úžehu mělo být soustředěno především na hlavu.

Žihadlo musí ven, ale jemně

Hmyz také dokáže letní pohodu znepříjemnit. Pokud vám po bodnutí hmyzem v ráně zůstalo žihadlo, je nezbytné jej vytáhnout. Zapomeňte však na vytlačování. Tím se může zhoršit zarudnutí, svědění, podráždění i případná alergická reakce, protože se do kůže uvolní jed z váčku na konci žihadla. Jestliže nejde vytáhnout prsty, zkuste pinzetu.

Babská rada: bodnutí vosou můžeme potřít octem, citrónem či cibulí. Bodnutí včelou naopak potřít mýdlovou vodou nebo zasypat jedlou sodou. Úleva se dostaví během chvilky.
Plyšový mědvěd s náplatí

Po odstranění ránu můžete chladit a zmírnit tím nepříjemné pocity. V případě, že se otok nezlepšuje, ale naopak sílí nebo přetrvává několik dní, je na místě vyhledat lékaře.

Vykloubení, pohmoždění, zlomenina

Tato zranění není dobré brát na lehkou váhu. Nesnažte se o nápravu nebo ošetření sami. Mohlo by dojít ještě k většímu poškození. První pomoc spočívá v provizorním zafixování a rychlém dopravení do nemocnice.

Přejeme vám hodně zábavy a žádné starosti. V případě, že se ale něco „zvrtne“ a k úrazu dojde, snažte se zůstat v klidu a řešit vše postupně. A pokud si v náročné situaci nevíte příliš rady, nestyďte se vyhledat lékařskou, odbornou pomoc.