Poprvé na vodě - tipy jak pohodově sjet řeku

Sjíždění vody

Poprvé na vodě - tipy jak pohodově sjet řeku

Článek Vám zabere

Užíváte si čas strávený u vody, ale už vás nebaví koupat se v jezeře, rybníku či bazénu? Objevte kouzlo vodácké kultury. Máme pro vás tip na víkendové dobrodružství!

Znáte něco lepšího, než se v horkém počasí osvěžit chladivou vodou? Zaplavat si pár délek v bazénu, rozběhnout se do jezera, nebo jen tak nečinně odpočívat na nafukovacím lehátku. Voda a letní počasí k sobě rozhodně patří. Vydejte se s námi na vodáckou výpravu po toku řeky a získejte tak nezapomenutelné zážitky se svou rodinou či přáteli.

Sjíždím, Sjíždíš, Sjíždíme

Jedna z prvních otázek, kterou si budete muset zodpovědět, zní: „S kým se na vodu vydáte“. Chcete utužit rodinné vztahy, nebo si odpočinout ve společnosti přátel? Nebo spojíte obě varianty dohromady? Říká se, že čím více lidí, tím větší zábava. Myslete však i na to, že čím více vás v lodičkách pojede, tím větší skupinu lidí budete muset organizovat. Občas to na lodích bývá dost obtížné.

Rafťáci nebo indiáni?

Klasicky se řeky rekreačně splavují na dvou typech lodí. První z nich je nafukovací raft. Hodí se na divočejší řeky kvůli své stabilitě a tomu, jak dobře sedí na vodě. Také se do něj vejde větší posádka, přibližně 6-8 ,,námořníků".

Kánoe připomíná typickou indiánskou loďku a hodí se na klidné řeky nebo pro zkušenější vodáky. Do jedné kánoe se vejde dvou až tříčlenná posádka. Posádka na kánoi se skládá z člověka na přídi neboli „háčka“, který nemusí mít moc zkušeností. V zadní části lodi sedí „zadák“, který celou loď řídí a určuje, kam pojede. Při plavbě na kánoii také nezapomeňte, že lodě bývají poměrně vratké.

Začátečníci vs. pokročilí

Nejoblíbenějšími řekami na splavování jsou Berounka, Vltava a Sázava. Berounka a Vltava jsou vhodné pro začátečníky nebo rodiny s dětmi. Jejich sjíždění nevyžaduje žádné předchozí zkušenosti ani fyzickou zdatnost. Vyrazit na ně můžete klidně v kánoi. Za běžných podmínek voda teče klidně a malým proudem, což vám zaručí pohodový zážitek.


Sjíždění vody

Některé úseky Sázavy jsou výzvou pro zkušenější a odvážnější vodáky. Například pro partu kamarádů. Vody této řeky jsou divočejší a proud silnější. Lodě se musí v některých úsecích přenášet. Kánoe jsou méně stabilní, proto pokud nemáte s jejich obsluhou předchozí zkušenosti, doporučujeme půjčit si na Sázavu raft. Množství půjčoven nabízí také služby instruktora, díky kterému zvládnete i náročnější trasu a peřeje.

Všechny řeky vedou do kempu

Množství vodáků si užívá sjíždění vody jako jednodenní aktivitu. Ráno vyrazí na vodu a večer se vrátí do pohodlí domova. Pokud se však rozhodnete strávit ,,na vodě" několik dnů, můžete zažít množství netradičních zážitků. Podél řek se nachází mnoho kempů, kde najdete sociální vybavení, různé hostince a kiosky a občas i velmi zajímavé party lidí. Při plánování své trasy si proto nezapomeňte zaznamenat do mapy i kempy, aby se vám nestalo, že je minete.

A co si sbalit do batůžku?

Součástí vypůjčené lodi je většinou jeden velký barel, do kterého uzavřete věci, které mají zůstat suché. Nebojte se proto s sebou vzít telefon nebo fotoaparát k zachycení vašeho dobrodružství. Buďte však opatrní, aby vám nesklouzl do vody.

Co se týče oblečení, pořiďte si pevnou gumovou nebo sandálovou obuv a starší pohodlné oblečení. Takové, které můžete i trošku zašpinit. Nezapomeňte také na teplé oblečení na případně chladný večer. Chybět nesmí pokrývka hlavy, plavky a opalovací krém s nejvyšším faktorem. V každé půjčovně také nabízí možnost zapůjčení záchranné vesty. I když jste dobrý plavec, vestou nepohrdejte, povinností je vesty na lodích totiž mít. Při nečekaném cvaknutí lodi, když se společně s lodí převrhnete, záchrannou vestu oceníte.

Pokud vám bude počasí přát, strávíte na sluníčku několik hodin. Dobře se tedy připravte, při pobytu na lodi se můžete nepříjemně spálit nebo dostat úpal. Dbejte také na pitný režim, 2-3 l čisté vody denně.

I když se to možná nezdá, pádlování je velice náročné. Přibalte si s sebou proto nějakou svačinku, která vám rychle doplní potřebnou energii. Myslete však na to, že na vodě praží sluníčko, proto volte trvanlivé potraviny, kterým trochu tepla nevadí. Chleba se šunkou nebo čokoládová sušenka nejsou zrovna správné volby.

Jako poslední si s sebou vezměte dobrou náladu a chuť na nové zážitky. :-)