Aerobní aktivity – rychlá chůze a běh

 • Aerobní aktivity
 • 3 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Jaro nás poctilo svou krásou v plné síle. Slunce se objevuje na obloze čím dál častěji a jeho paprsky nás ženou na čerstvý vzduch. Venku jsou přímo ideální podmínky začít se sportovními aktivitami aer

  {containers“:[{„id“:3,“type“:“container100″,“params“:[],“shapes“:{„first“:[{„id“:4,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Jaro nás poctilo svou krásou v plné síle. Slunce se objevuje na obloze čím dál častěji a jeho paprsky nás ženou na čerstvý vzduch. Venku jsou přímo ideální podmínky začít se sportovními aktivitami aerobního charakteru.

  Aerobní aktivity mají pozitivní vliv na srdečně-cévní systém, protože nutí organismus ke zvýšenému příjmu kyslíku. Znáte základní druhy aerobních aktivit? Snad nejzdravějším druhem sportu vůbec je rychlá chůze. Kromě ní je velice prospěšný běh, jízda na kole, plavání nebo bruslení. Na aerobní trénink můžete využít i přístroje v posilovně – stacionární kola, stepery či trenažéry.

  Ze zdravotního hlediska jsou aerobní aktivity eliminátory vysokého krevního tlaku a mají pozitivní vliv na srdce. Strašákem lidí dnešní doby je stres. Jednou z možností, jak se ho zbavit, je provozování aerobních aktivit. Vytrvalostní aktivity se podílejí na vytváření pozitivní nálady, a dokonce zlepšují paměťové schopnosti. Díky aerobním pohybovým aktivitám si můžete vybudovat skvělou vytrvalost. Dalším neméně významným pozitivem je, že zbavují organismus přebytečného tuku, který se ukládá v problematických zónách.

  Co byste měli vědět o rychlé chůzi?

  Pokud vás trápí širší spektrum zdravotních problémů, ideálním způsobem, jak začít se změnou životního stylu, je právě rychlá chůze. Chůze představuje nejmenší zátěž pro pohybový aparát.

  Na začátek si stanovte menší vzdálenosti a postupně zvyšujte rychlost i vzdálenosti. Rychlé chůzi se věnujte alespoň třikrát týdně v časovém intervalu minimálně 30 minut.

  Během ke zdraví, skvělé kondici a štíhlosti

  Pokud se vám rychlá chůze jako aerobní aktivita nezdá a netrpíte závažnějšími zdravotními problémy, běhejte! Posílíte si srdce, zlepšíte celkovou vytrvalost a zhubnete. Především nedostatečně informovaní lidé zapomínají u běhu na velice důležitou skutečnost, kterou je měření intenzity pohybu. Pro nás běžné, netrénované smrtelníky platí, že intenzita pohybu by se měla pohybovat kolem 50 až 60 procent maximální pulzové frekvence. Výpočet intenzity pohybu je velmi jednoduchý. Od čísla 220 odpočítáme svůj věk a z výsledku vypočítáme 60 procent. Uveďme si jednoduchý příklad na 30letém člověku: 220 – 30 = 190, přičemž číslo 190 představuje maximální pulzovou frekvenci. Intenzitu pohybu stanovíme výpočtem: 190 x 0,6 = 114. Konečný výsledek znamená, že třicetiletý člověk by měl dbát u aerobní sportovní aktivity na to, aby se jeho tep pohyboval kolem 114 pulzů za minutu.

  Další možností měření pulzové frekvence je použití speciálních měřidel, která získáte ve sportovních potřebách. Měřidla připomínající hodinky vám kromě toho vypočítají i spálené kalorie.

  Jak se na rychlou chůzi a běh vyzbrojit?

  Ještě před samotným tréninkem si zjistěte základní informace o dané sportovní aktivitě, především, co se týče správné techniky jejího provozování. Základem je kvalitní obuv, ve které nebudou vaše nohy a klouby zbytečně trpět. Nezapomeňte na láhev s pramenitou neperlivou vodou a přibalte i dobrou náladu!

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů