Boj anebo tanec?

 • Capoeira
 • 5 minut čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Máte rádi pohyb? Preferujete klasické sporty, tanec nebo vás zajímá bojové umění? A co zkusit spojit vše dohromady? Poznejte s námi něco nového, brazilské tradiční bojové umění Capoeira.

  {containers“:[{„id“:3,“type“:“container100″,“params“:[],“shapes“:{„first“:[{„id“:4,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Nejen fotbal je v Brazílii národním sportem. V roce 1972 se k němu hrdě přidala také aktivita zvaná Capoeira (čti: kapuera). Její tradice však sahá v historii mnohem dál. Vznikla díky africkým otrokům přivezených do latinské Ameriky v období kolonializmu, jako obranná reakce na životní podmínky, ve kterých se ocitli. Prostřednictvím bojových pohybů ukrytých v tanci, vyjadřovali nespokojenost se svým postavením ve společnosti. V dnešní době patří Capoeira mezi nejrychleji se rozšiřující bojová umění na světě.

  Jak začít?

  Tréninky Capoeiry jsou už dnes dostupné téměř všude a stačí se jednoduše zapsat na kurz. Jestli přemýšlíte nad oblečením, jaké na první lekci zvolit, vyberte to, v kterém se cítíte nejpohodlněji. Při cvičení je totiž důležitá absolutní volnost pohybu. Neomezujte se tedy příliš upnutým oblečením. Na nohy vám budou stačit úplně obyčejné a lehké plátěné cvičky. Nejlépe se však Capoeira cvičí úplně naboso. Nezapomeňte ani na pitný režim, ten je při fyzické námaze velmi důležitý. K povinné výbavě tedy jednoduše patří také lahev s vodou.

  Tréninky vždy začínají důkladnou rozcvičkou, která zahřeje jednotlivé svaly a prokrví celý organismus. Při procvičování se trenér zaměří na všechny svalové partie. Kvalitní rozcvičkou předejdete možným úrazům z nerozcvičení. Především se vždy snažte poslouchat signály, které vám dává vaše tělo. Přizpůsobte se jeho požadavkům a nepřeceňujte se.

  Samotné trénování Cepoeiry probíhá ve skupině, ale také lze jednotlivě či ve dvojicích. Základem je však tzv. hra v rodě. Jde o kruh vytvořený účastníky tréninku, kteří tancem a zpěvem povzbuzují jednoho nebo dva „bojovníky“ nacházející se ve středu. Ti se v krátkých intervalech náhodně mění, aby se vystřídali všichni. Tento druh tréninku je pro účastníky velkým zdrojem energie, zejména díky spontánnosti a různorodosti a je také motivací pro další pokračování.

  Prostřednictvím správného zvolení pohybů si můžete posílit svalstvo celého těla. Získáte tak fyzičku, kterou vám budou ostatní závidět. Pohybem na tréninku uvolníte množství fyzické energie, zatímco soustředění na správný rytmus přinese odpočinek vaší psychice. Díky Capoeiře najdete rovnováhu a zapomenete, minimálně v době cvičení, na všechny problémy.

  Tanec, hudba, boj i akrobacie

  Nazvat Capoeiru sportem nebo čistě bojovým uměním by zdaleka nevyjádřilo její celistvou podstatu, která je mnohem hlubší. Neoddělitelnou součástí této aktivity je totiž hudba, která udává rytmus, od kterého se odvíjí celé cvičení. Proto je často Capoeira nazývána bojovým tancem. Mezi typické hudební nástroje patří bubny a tamburíny, základem je však tradiční jednostrunný brazilský nástroj Berimbau.

  Capoeira sice obsahuje kopy a výpady, podobně jako v jiných bojových uměních. Chybí zde však těsný kontakt. Výpady jsou tzv. uzavřené. Capoeira je jako klást otázky a dávat odpovědi. Pokud jeden hráč vystoupil s dotazem neboli výpadem, druhý by měl odpovědět, tedy vhodně uhnout. V Capoeiře není lepší ten, kdo dává více otázek, je agresivnější, ale ten, kdo zná více odpovědí a úhybných manévrů. V samotném „boji“ tak není zvýhodněný nikdo. V Capoeiře totiž, na rozdíl od klasických bojových umění, nejde o poražení soupeře. Je to spíše hra, u které je třeba přemýšlet.

  Základním prvkem je postoj zvaný ginga. Roznožíte a mírně pokrčíte nohy, následně přenesete váhu na jednu nohu a druhou uděláte výpad vzad. Jde o jednoduché přešlapování, přenášení váhy a přizpůsobení se danému rytmu. Na tento základní prvek pak navazují všechny další figury jako například ghadira nebo nestira, a další rotace s výkopem. Pokročilejší capoeiristi do svého „tance“ vkládají i různé akrobatické prvky. Výhoda je však v tom, že náročnost cvičení si stanovujete sami a jednoduše děláte to, na co se cítíte. Zvolená úroveň zátěže je tedy pouze na vás a záleží i na množství času, který můžete cvičení věnovat. Mnoho lidí se ponoří do rytmu jednodušších kroků a úskoků, jiné osloví složitější kategorie s prvky akrobacie.

  Kondiční a pohybový specialista David Huf Capoeiru také doporučuje. V roce 2008 s rodilým brazilským mistrem Capoiery Buqhiňou představil tzv. Fit capoieru, tedy jednoduchou formu bez náročných akrobatických prvků, uzpůsobenou pro masové skupinové cvičení, podle hudebního doprovodu. „Je to opravdu komplexní aktivita, která vylepší všechny aspekty tělesné kondice v takzvaném 3D pohybu, tedy flexibilitu, sílu, obratnost, koordinaci, vytrvalost, rytmus a další. Jen je potřeba začít opravdu od nejjednodušších pohybů.“, doporučuje pohybový specialista Huf. „Fit capoeiru mohu doporučit všem, kteří mají rádi pohyb ve skupině a také hledají nějakou změnu ve svém zaběhlém tréninkovém programu. Vynechávají se akrobatické prvky (přemety, výskoky, rotace, salta) a využívají se polohy a pohybové vazby, které se vyznačují kontaktem minimálně jedné dolní končetiny se zemí. Je potřeba ale začít od základních cviků a postupně přidávat další a vše spojovat do větších vazeb. Ideální je, když se vytvoří stálá skupina, se kterou se na celé choreografii postupně pracuje a vylepšuje se.“, dodává pohybový specialista David Huf.

  Program lekce Fit capoery:

  Lekce pro pokročilé má stabilně 4 části: warm up, tedy rozehřátí, s využitím základních cviků – dále strečink, čili protažení – následuje hlavní choreografická část – a na závěr posilování + strečink.

  Pro začátečníky se hlavní část zcela vynechává a přidává se až po zvládnutí základních cviků a přechodů.

  „Rád bych připomenul, že Fit capoeira je skvělá cvičební forma, ale nedoporučuji ji úplným pohybovým začátečníkům, lidem s nadváhou a osobám, které mají problémy s klouby. Využívá se totiž velkého rozsahu pohybu v kyčelním kloubu a spoustu flexí (ohnutí) v kolenním kloubu (hluboké dřepy, podřepy na jedné dolní končetině a další).“, upozorňuje David Huf.

  Krása, svoboda a vyrovnanost

  Capoieira je vyjádřením svobody, cesta k rozvoji fyzické zdatnosti i psychické síle. Její jedinečnost je právě ve zmiňovaném spojení hudby, tance, akrobacie a bojového umění. Plynulé prolínání všech těchto prvků z ní vytváří představení nejen pro cvičící, ale též pro pozorovatele, zejména jestli budete s ostatními „bojovníky“ cvičit v parku na čerstvém vzduchu.

  Ať už patříte mezi ty, kteří raději zkoušejí nové věci nebo potřebujete aktivitu, která vám zaplní volný čas či jen hledáte způsob, jak se donutit k pohybu. V každém případě stojí za to, Capoeiru vyzkoušet.

  Nechte se unést jejím brazilským rytmem!

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů