Co by naši mazlíčci jíst neměli

 • Domácí mazlíčci
 • 3 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Často neodoláme prosebnému pohledu našich mazlíčků a dáme jim zbytky od snídaně nebo oběda. Moc jim to chutná, ale tím jim prokazujeme medvědí službu. Některé lidské potraviny můžou psům i kočkám způsobit závažné zdravotní problémy a někdy i smrt.

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Pejskovi bychom neměli nikdy dávat dlouhé kosti z drůbeže, králičí kosti a rybí kosti. Úlomky můžou poškodit žaludek nebo střeva, zaseknout se v jícnu a způsobit zánět. Většina z nás toto pravidlo dodržuje, ale často zapomínáme na to, že pejsek by neměl dostávat ani smažené potraviny, třeba řízek. Škodí žlučníku a zvyšují hladinu cholesterolu. Do psího jídelníčku nepatří uzeniny a omáčky – vysoký obsah soli má za následek zvýšení tlaku a špatnou funkci srdce a ledvin. Brambory jsou pro většinu psů nestravitelné a moučné výrobky můžou vyvolat alergii. Domácí mazlíčci by vůbec neměli jíst česnek a cibuli, které tvoří základ mnoha lidských jídel. Cibule v jakékoli úpravě a čerstvý česnek jsou pro ně toxické.

  Čokoládu a sladkosti si snězme sami
  Psi sice milují sladkosti, ale kromě obezity jim můžou způsobit další zdravotní komplikace: zvyšuje se hladina inzulinu a současně se snižuje hladina cukru v krvi. Nebezpečná je zejména čokoláda – čím tmavší, tím horší! Kromě kofeinu obsahuje i alkaloid teobromin, který je smrtelně nebezpečný pro malá plemena. I velmi malé množství (méně než 55 g) mléčné čokolády na kilogram tělesné hmotnosti domácího mazlíčka může být smrtelné. Kakaový prášek, čokoláda na vaření a hořká čokoláda jsou nejnebezpečnější – už 140 g čokolády na vaření je pro 25kg psa toxických.

  Kravské mléko do psího jídelníčku nepatří
  Už štěňata ve věku osmi týdnů ztrácejí schopnost trávit mléčný cukr neboli laktózu. Pokud tedy budeme pejskovi dávat kravské mléko, odnese to pořádným průjmem.

  Čím nekrmit kočku
  Lidskou stravu by neměly dostávat ani kočky. Stejně, jako je pro psy škodlivá čokoláda, škodí našim mazlíčkům i kravské mléko, některé kočky totiž nedokážou trávit laktózu a začnou trpět vysilujícími průjmy.

  Do kočičího jídelníčku pak vůbec nepatří salámy, paštiky, sádlo, slezina, sladkosti, syrové mořské ryby a syrové vepřové maso. Kočky by neměly dostávat ani syrová játra. Vysoký obsah vitaminu A způsobuje při dlouhodobém krmení závažné pohybové potíže počínající ztuhlostí krku a končící omezenou hybností kloubů končetin.

  Kočka není vegetarián!

  Rozhodně se nesnažte udělat ze své kočky vegetariánku, kočky jsou masožravci! Vegetariánky špatně rostou, přestanou se rozmnožovat a trpí poruchami, až ztrátou zraku. Na rozdíl od většiny dalších živočichů včetně člověka se totiž kočky neobejdou bez bílkovin a tuků živočišného původu.

  Co je pro kočku, není pro psa

  Nejvhodnější strava pro psy a kočky jsou kvalitní granule, například z řady Friskies. Ale pozor! Kočičí strava je nevhodná pro psy a naopak. Proto je krmivo Friskies vyvinuto tak, aby odpovídalo specifickým potřebám daného druhu. Psi jsou všežravci a potřebují ve stravě pouze 15 až 30 procent bílkovin, zatímco kočky masožravci 30 až 45 procent. Do krmiva pro kočky je rovněž přidávána aminokyselina taurin, kterou kočky potřebují pro zdravé srdce a dobrý zrak.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů