Co dělat, abychom se po ránu cítili plni energie

 • Vstávání a energie
 • 3 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • „Ještě pět minut…“ Tuhle větu si každé ráno říká většina z nás. Komu by se taky chtělo vylézt z vyhřáté postele? Ale pokud budete dodržovat zásady „příjemného vstávání“, bude ranní vstávání příjemnější. Opravdu. 

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Zásada č. 1: Dostatek spánku

  Je to pořád ta stejná stará písnička, dostatečně dlouho spát je to nejdůležitější pro naše zdraví a celkovou pohodu. A platí to i pro vstávání. Abychom všechno stihli, chodíme spát čím dál později a vstáváme čím dál dřív.  V dnešní uspěchané době je osm či devět hodin spánku považován za přepych. Avšak pokud svému tělu tento luxus dopřejete, odmění vás ráno příjemným pocitem. Jenže jak dlouho vlastně trvá zdravé spaní? Podle většiny lidí je ideální doba pro spánek sedm až osm hodin, ale každý to má jinak. Jeden vědec dokonce stanovil optimální délku spaní na osm hodin a patnáct minut.

  Zásada č. 2: Přísun čerstvého vzduchu

  Čerstvý vzduch člověka probere vždy. V noci se vzduch v ložnici velmi rychle vydýchá, a proto se člověk po ránu cítí malátný. Jedno nadechnutí z okna dokáže proto divy. Samozřejmě úplně nejlepší je varianta spaní při otevřeném okně, ale zvláště v zimních měsících to pak chce mít pořádně teplou deku a flanelové pyžamo.

  Zásada č. 3: Rozcvička

  Určitě si pamatujete povinné ranní rozcvičky na letních táborech a rozespalé a nevrlé tváře kolem sebe. I když se to zdá být nezvládnutelné, pohyb hned po ránu dokáže správně naladit. Stačí třeba i pořádné „kočičí“ protažení ještě v posteli.  Po vzoru Králíků z klobouku je ideální si ráno zacvičit pořádně. Rozhýbané tělo a rozprouděná krev dodá potřebnou energii a zlepší náladu. Tělo je tak připraveno zvládat nápor celodenních aktivit, je odolnější vůči stresu a podává lepší výkon. „Osobně bych se za malé strečinkové protažení po ránu přimlouval, kdo si vyzkoušel cvičení po ránu potvrdí, že celý den je plný energie,“ říká RNDr. Suchánek, expert na výživu.

  Zásada č. 4: Studená sprcha

  Tato zásada je pro otrlejší povahy, ale funguje naprosto vždy. Zkuste si po ránu dát studenou sprchu a uvidíte, že vás to nejen probudí, ale i nastartuje. A pro slabší povahy je tu ještě varianta použít studenou vodu jen na omytí obličeje. Také vás to probere a ještě se zbavíte ospalků z očí.

  Zásada č. 5: Snídaně

  A to nejdůležitější nakonec. Pořádná a pestrá snídaně. Snídaně je zdravým základem pro celý den. Zásobuje nás tolik potřebnou energií během dne a navíc pro nás začátek dne nebude taková nepříjemná věc, když se ráno pořádně rozmazlíme nějakou zdravou snídaní. Pokud organismus začnete zásobovat hned po ránu, nejlépe do hodiny po probuzení, nastartujete tak váš metabolismus. Snídaně nám dodá nutnou sílu a energii k zvládnutí každodenních situací. Únava jen tak nepřijde a člověk se cítí vyrovnanější, odolnější a celkově v pohodě. Jestli ale patříte mezi ty, kteří musí denně vstávat velmi brzy a do snídaně by se museli nutit, odborník na výživu navrhuje: „Není ani chybou rozdělit si snídani na dvě část, tedy brzo ráno si dát malou snídani hodinu po probuzení například ovocný čaj a kousek ovoce, nebo skleničku džusu, a pak za hodinu, nebo hodinu a půl větší misku celozrnných cereálií s jogurtem. Energie je ve formě krevní glukózy a postupně se uvolňuje do krve a udržuje její stálou hladinu. Díky tomu se cítíme plni energie celé dopoledne.“ Jak jste na tom s celodenním energetickým příjmem, pak snadno zjistíte, v aplikaci Víte, co jíte?

  Co dodat? Vědci dokázali, že nejúspěšnější lidé jsou ranní ptáčata. Tak šup, vstáváme!

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů