Co děti potřebují v příkrmech

 • Výživa dětí
 • 3 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Dítě má už brzy po narození velmi rozmanité chutě. Zpočátku je přijímá společně s mateřským mlékem, brzy je ovšem začne vnímat i jinou cestou než jen kojením.

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Pokud se vaše miminko dostává do fáze, kdy mu již přestává mléko stačit, můžete je po doporučení lékařem začít přikrmovat. Příkrm se doporučuje začít podávat nejdříve na konci 4. měsíce a nejpozději na konci měsíce 6. Na konci šestého měsíce již mateřské mléko nepostačuje k pokrytí veškerých energetických a nutričních potřeb dítěte. Příkrmy pak pomáhají přispívat k optimálnímu růstu, vývoji mozku a k budování obranyschopnosti. Nejvhodnější pro první přikrmování jsou jednosložková zeleninová pyré. „Vždy se začíná jedním zeleninovým příkrmem v poledne. Až po zavedení maso-zeleninových příkrmů se přidává ovoce jako dopolední nebo odpolední svačina,“ vysvětluje MUDr. Jana Fabianová. „Jako první se podává vařená mixovaná mrkvička lžičkou, po 3-4 dnech. Pokud ji dítě dobře snáší, přidává se k mrkvičce povařený mixovaný brambor a dále pak brokolice. Vždy je nutné po zavedení nového druhu zeleniny podávat ji několik dnů, jestli se nevyskytne nějaká alergická reakce. Poté již můžete přidat mixované kuřecí maso, které je potřeba podávat denně. Jedenkrát týdně místo masa lze přidat do příkrmu žloutek.“

  Proč se začíná zeleninou? „Zelenina má proti ovoci neutrální chuť – sladká chuť ovoce je totiž považována za návykovější, takže by u dítěte mohlo dojít k odmítání nesladkých potravin. Ovocem se většinou nahrazuje dopolední nebo odpolední mléčná svačinka,“ říká MUDr. Fabianová a upozorňuje na to, že vždy by se mělo začínat tepelně zpracovaným ovocem, tj. vařeným. Je méně agresivní, co se týče rozvoje alergie. A začít zkoušet ovoce je nejlepší tak za 14 dnů od zavedení zeleniny. K večernímu krmení kaší je pro začátek nejvhodnější kaše rýžová, která neobsahuje lepek a je lehce stravitelná. Kdy začít kojenému dítěti kašičky připravovat, to záleží na individuální potřebě dítěte, proto se nejdříve poraďte se svým praktickým dětským lékařem. Mléčné kaše na noc lze zavádět kdykoli, ale není nezbytná.

  Jak s přikrmováním začít?
  MUDr. Jana Fabiánová radí pro první přikrmování zvolit dobu oběda. Příkrmy podáváme měkkou plastovou lžičkou s neostrými okraji. Lžičku vložte dítěti do úst na jazyk a lehce zatlačte, což je přiměje k posunu sousta horním rtem ze lžičky. Než se dítě naučí potravu takto posouvat, bude to ovšem vyžadovat cvik. Někdy první pokusy vypadají tak, že se sousto vrátí ven z pusinky – to ovšem vůbec nemusí znamenat, že malému strávníkovi nechutná. „Pokud napoprvé sní prcek i jen jednu lžičku příkrmu, považujte to za velký úspěch,“ upozorňuje paní doktorka. A co je důležité? Počáteční přikrmování samozřejmě zakončete kojením.

  Náš tip:
  Sledujte Nestlé Nutriční plán! Odborníci z Nestlé na dětskou výživu připravili Nestlé Nutriční plán, který slouží jako průvodce čtyřmi vývojovými stupni a radí v otázkách výběru správné výživy. Správné složení a vyvážení všech ingrediencí je totiž pro jednotlivé fáze vývoje děťátka nejdůležitější. A protože se produkty Nestlé skládají z kvalitních tuků, esenciálních mastných kyselin, sacharidů a obsahují vhodné množství kvalitních bílkovin, vitaminů a minerálů, je dobré je vyzkoušet. Nestlé Nutriční plán má za cíl pomáhat vašemu miminku získávat ty správné stravovací návyky, které jsou důležitým základem pro jeho dobrý zdravotní stav i v pozdějším věku.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů