Co hledat pod pojmem otužování sluncem?

 • Otužování
 • 3 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • RNDr. Pavel Suchánek
 • Otužování studenou vodou je poměrně známé. Už jsme vás informovali také o otužování vzduchem. Co se vám ale vybaví, když řekneme otužování sluncem? Neváhejte a začtěte se!

  {containers“:[{„id“:3,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:4,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Hned v úvodu je třeba zopakovat, co otužování znamená. Častým omylem může být domněnka, že toto slovo zahrnuje pouze sprchování studenou vodou nebo „lednové plavání“ v řece. Člověk se však může stejně dobře otužovat i teplem. Odborně řečeno je otužování dlouhodobý proces, kdy si organismus zvyšuje odolnost vůči extrémním podmínkám tím, že jim postupně přivyká v menší míře. Za extrémní podmínky lze považovat právě chlad, teplo, ale třeba i sucho.

  Přivykáním suchu bychom ale tělu příliš nepomohli, nejsme velbloudi z pouště, a naopak musíme v létě dodržovat pravidelný pitný režim. Právě na otužování slunečním zářením se ale zaměříme v našem článku, protože tento způsob otužování pro tělo může být příjemný a také přínosný.

  Otužování sluncem

  Tento proces tělu dopřává adaptaci na účinky slunečního záření. Co přesně to znamená? V podstatě jde o zdravé opalování. Jako u jiných tipů otužování je i zde třeba dbát zejména na postupnost a přiměřenost. Bez pochyby se vám ale bude hodit i opalovací krém, jehož výběru je nutné věnovat dostatečnou pozornost.

  Většina lidí se v dnešní době jistě setkala s tvrzením, že dlouhodobé vystavení slunečnímu záření může být pro kůži velmi škodlivé. Nechceme samozřejmě popírat rizika spojená s opalováním. Je však důležité vědět, že slunce je zcela nezastupitelné a pro život nezbytné a že z UV záření náš organismus získává až 90% vitamínu D. Tento vitamín má pozitivní vliv na kosti a orgány. Podle lékařských výzkumů navíc hraje podstatnou roli ve snižování rizika nádorových, srdečně-cévních chorob nebo také onemocnění imunity. Poslední a neméně důležitý vliv má vitamín D na naši náladu a psychický stav. Vzpomínáte si na pocit, když po několika zamračených dnech slunce opět vykoukne? Člověk se hned cítí lépe a může za to z velké části právě vitamín D.

  Po zimě i jarních plískanicích a rychlých změnách počasí je pokožka velmi citlivá. S otužováním je vhodné začít už na jaře, kdy ještě slunce nemá takovou intenzitu jako v létě. Pokožka pocítí rozdíl, už když sundáte bundu a užijete si chvíli pobyt na sluníčku pouze v tričku. Procházky jarní přírodou vám pomohou relaxovat, udělat něco pro své tělo, ale také přivyknout záření sluníčka. Nezapomínejte, že na delších výletech, byť těch jarních, nebo na horách, je vhodné mít po ruce opalovací krém a natřít si především obličej, ale také třeba uši a krk, kde je pokožka velmi jemná a náchylná ke spáleninám.

  Určitě není vhodné, vyjet po dlouhé době strávené zejména prací v kanceláři, doma nebo v jiném uzavřeném prostoru na dovolenou za sluníčkem. Zní to sice komicky, ale součástí otužování sluncem by mělo být jakési „předopálení“. Než vyrazíte někam, kde je sluneční záření daleko intenzivnější, než jsme zvyklí u nás, je dobré mít jakýsi základ. A právě to je cílem otužování sluncem.

  Udělejte maximum pro to, abyste se zcela vyhnuli spáleninám kůže od sluníčka, protože toto poškození kůže bývá nevratné a pokožka si podobné zásahy „pamatuje“, což může mít negativní dopad třeba až o několik let později. Zopakujte si ještě před hlavním obdobím dovolených zásady zdravého opalování. Když před dovolenou věnujete určitý čas otužování sluncem, nebudete toho litovat a dobu volna i sluníčko si nepochybně užijete.

  V posledním článku věnovaném otužování, se zaměříme na nejznámější otužování, tedy studenou vodou a představíme si několik tipů, jak na tuto aktivitu vyzrát a dostat z ní co nejvíce pozitiv pro naše tělo. Počkejte si na říjen, kdy vám poslední článek z této série představíme.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  RNDr. Pavel Suchánek
  RNDr. Pavel Suchánek
  Specializace: výživa, vyvážené stravování
  Nestlé

  Mezi Vodami 2035/31, 143 00 Praha 4 - Modřany; IČ: 45799504, DIČ: CZ45799504
  Společnost je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, spisová značka oddíl C, vložka 10481.
  © 2017 Copyright Nestlé Česko s.r.o.