Co servírovat ke snídani dětem? Třeba cereálie

 • Výživa dětí
 • 3 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Snídej sám, obědvej s přítelem, večeři dej nepříteli. Podle tohoto hesla by se mohly řídit i děti. Tedy především, pokud jde o snídani. Právě ta je totiž pro děti velmi důležitá. Spousta školáků i předškoláků ji přitom vynechává.

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Snídej sám, obědvej s přítelem, večeři dej nepříteli. Podle tohotohesla by se mohly řídit i děti. Tedy především, pokud jde o snídani.Právě ta je totiž pro děti velmi důležitá. Spousta školáků i předškolákůji přitom vynechává.

  Studie ukazují, že děti, které chodí doškoly bez snídaně, mají během hodin problémy s pozorností. Když seporovnávaly výkony těchto dětí s jejich vrstevníky, kteří před cestou doškoly snídali, ukázalo se, že hladové děti dělaly ve škole mnohem vícechyb, nedokázaly se tak dlouho soustředit jako druhá skupina. Nejsoukreativní a reagují pomaleji. Chyběl jim „startér“, který by jim dodalenergii. Z průzkumů vyplývá, že až třetina dětí od tří do šesti let věkunesnídá. Odborníci přitom stále dokola upozorňují, že děti by z domova sprázdným žaludkem vyrážet neměly. Život bez snídaní je podle dietologůprvním krokem, jak si v budoucnu zadělat na obezitu. Děti, které u násnadváhou trpí, přiznávají, že jedí nepravidelně, většinu jídla konzumujíaž odpoledne nebo večer. Snídaně totiž doplňuje noční deficit a dávázáklad energetické rovnováze dítěte během celého dne. Může být ikaloričtější, ale měla by tvořit asi pětinu denního příjmu.

  Co dětem ke snídani servírovat?

  Dětimilují buchty, koláče, bábovky, a když jim maminka o víkendu usmažípalačinky, jsou nadšené. I po takové snídani můžete občas sáhnout,neměla by se ovšem na stole objevovat každý den. Velkým hitem dnešníchsnídaní jsou cereálie, kterých jsou plné regály obchodů, ale i tady jetřeba si pečlivě vybírat. Při nákupu je ovšem důležité zkontrolovat, zdajsou cereálie vyrobeny z kvalitních surovin – především, jestliobsahují celozrnné složky, a nemusí to být zrovna na první pohledviditelná „celá zrna“ tak, jak je tomu třeba u zapékaného müsli, které, ikdyž je tvořeno převážně ovesnými vločkami, způsob výroby z něj nedělázrovna nejzdravější produkt – ve většině případů jde o smažení vloček natuku, který poté vytváří křupavé hrudky.

  Za ideální snídani lzepovažovat cereálie s obsahem celozrnné mouky zalité mlékem a doplněnétřeba nakrájeným jablkem. Cereálie od Nestlé díky obsahu celozrnné moukyobsahují i cenné vitaminy a minerální látky – především pak vápník,který je pro děti tolik důležitý a jehož obsah se násobí i přidanýmmlékem.

  Někdy je opravdu obtížné děti o pravidelné snídanipřesvědčit. Cereálie Nestlé jsou však většinou tím nejlepším argumentem,díky kterému se děti naučí pravidelně snídat a snídani jako dobrýzáklad pro zdravý životní styl si pak ponesou po celý život. Výběrcereálií Nestlé je opravdu široký – můžete si vybrat od skořicovýchčtverečků Cini Minis přes celozrnné medové kroužky Cheerios a kakaovékuličky Nesquik až k jahodovým čtverečkům Strawberry Minis nebocereálním kakaovým koláčkům Cookie Crisp. Pro maminky jsou pak číslemjedna cereálie Fitness.

  Odborníci pak doporučují takovou snídanidoplnit skleničkou mléka (u dětí ale nejspíše zvítězí kakao, určitětedy Granko nebo Nestlé Nesquik), jogurtem nebo acidofilním mlékem. Čajči sklenička ředěného džusu jsou další dobrou volbou, která by na stoleneměla chybět. Zvolit můžete také celozrnné pečivo, které je dobrédoplnit zeleninou a sýrem. S celozrnným pečivem ovšem zacházejteopatrně. Chleby se zrníčky totiž obsahují hodně vlákniny, kterou dětskýorganismus neumí zpracovat. Nutriční terapeuti proto doporučují, abyděti do deseti let věku jedly spíše bílé pečivo. Podobně může vypadat isvačina, v krabičce do školy by neměla chybět trocha zeleniny i ovoce.Dobrým tipem na rychlé svačinky mohou být také cereální tyčinky s mlékemNesquik, Chocapic nebo Cini Minis . Nevhodné jsou pro děti masnévýrobky. Když se odborníci v jednom průzkumu školáků ptali, co snídají,dozvěděli se zajímavé věci: na seznamu se objevila kuřecí polévka,pizza, jednohubky, na svačinu jim pak rodiče zabalili cukrovou vatu nebo“pendrek“. Důležité také je jít dětem příkladem: když rodiče nesnídajínebo se odbudou šálkem kávy s cigaretou, ratolest lehce získá pocit, žesnídaně není důležitá.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů