Cukrovka u dětí a dospívajících

 • Den diabetu
 • 4 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • RNDr. Pavel Suchánek
 • Když je naše dítě nemocné, vždy je to náročné pro celou rodinu. Zaměřme se tedy společně na včasnou prevenci a k vyváženému způsobu života veďme děti již od útlého dětství.

  {containers“:[{„id“:3,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:4,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Cukrovka, odborně nazývaná diabetes mellitus, je onemocnění, které známe zejména u dospělých, ale může se vyskytnout, a také se vyskytuje, i u dětí. Rozlišujeme dva různé typy tohoto onemocnění – diabetes mellitus 1. typu a diabetes mellitus 2. typu. V dětském věku je nejrozšířenější cukrovka 1. typu. Toto onemocnění nesouvisí s tím, zda je váš potomek štíhlý či trpí nadváhou, jestli má rád sladkosti nebo dává přednost zelenině a ovoci. Jeho tělo však začalo ztrácet schopnost vyrábět látku zvanou inzulín, kvůli zásahu jeho vlastního imunitního systému.

  Inzulín řadíme mezi hormony, které se v lidském organismu podílí na látkové přeměně, zejména pak řídí glykemii, tedy hladinu glukózy v krvi. Tento hormon byl objeven v roce 1921 v Torontu mladým lékařem Bantingem a jeho asistentem Bestem. Ve stejném roce se právě díky objevu inzulínu a jeho využití jako léku, podařilo zachránit život dítěte s cukrovkou. Pouze o dva roky později, tedy v roce 1923 byl inzulín úspěšně použit poprvé k léčbě cukrovky u nás. Od té doby objev inzulínu zachránil nespočet životů jak u nás, tak po celém světě.

  Naučit se správně používat inzulín, tedy znamená naučit se žít s cukrovkou, a přitom se cítit co nejlépe. Dítě i dospělý člověk s dobře léčeným diabetem se pak cítí jako zcela zdravý a může vykonávat jakoukoli činnost, stejně jako jeho vrstevníci. Celý život ale musí dodržet tzv. diabetickou dietu a pravidelné podávání inzulínu. Diabetická dieta neznamená, že si člověk musí doživotně odepřít nejrůznější potraviny. Lidé s cukrovkou mohou jíst skoro vše, jen je nutné dodržet vhodné množství vyjádřené ve výměnných neboli sacharidových jednotkách. Se stanovením jídelního plánu diabetika pomůže nutriční terapeut, dříve dietní sestra. Obecně platí, že by diabetik měl jíst 4-6x za den, což znamená tři hlavní jídla doplněná odpolední svačinou, případně dopolední svačinou a druhou večeří 2 až 3 hodiny před spaním. Záleží na tělesné hmotnosti diabetika. Pravidelnost v jídle vnese do celého života diabetika jistý řád.

  Větší fyzická námaha či sport má rovněž vliv na glykemii. Neznamená to však, že děti s cukrovkou nesmějí sportovat. Právě naopak, pohyb je pro ně velmi důležitý. Je však nezbytné, aby se naučili počítat se zvýšenou pohybovou aktivitou při určování inzulinových dávek. Po zvládnutí těchto zásad mohou diabetici žít spokojený život, vykonávat v podstatě jakoukoli profesi a ženy mohou porodit zcela zdravé děti.

  V poslední době však u dospívajících i dětí začíná v celosvětovém měřítku narůstat cukrovka 2. typu. Ta je řazená mezi tzv. civilizační choroby a člověk jejich vznik přímo ovlivňuje svým životním stylem, zejména nedostatkem pohybu a nadbytkem jídla. V následujících letech se předpokládá nárůst tohoto onemocnění u dětí, což je alarmující. Na vině je zcela jasně nesprávná životospráva, obezita, nadváha a přejídání.

  Zde je jediným východiskem osvěta a včasná prevence. Obecně na cukrovku 2. typu platí, zaměřit se na vyvážené a pravidelné stravování, pitný režim, dostatek pohybu a také odpočinku. Samozřejmě pokud máme cukrovku přímo v rodině, je vysoce pravděpodobné, že jsme pro ni také zdědili jisté geny. Neznamená to však, že cukrovkou musíme onemocnět. Pouze bychom si měli dávat větší pozor a tím víc se zaměřit na vyvážený způsob života. Prevence je zde opravdu silnou zbraní a základy vyváženého života by měl každý rodič předat také svým dětem. Na druhou stranu je také pravda, že cukrovka prvního typu se může objevit i v pozdějším věku nebo dospělosti jako důsledek některých onemocnění s těžkým průběhem, zejména virového původu (těžká chřipka apod.)

  Blíží se den 14. listopadu 2013, pro spoustu lidí stále bezvýznamné datum. Ve skutečnosti je to ale významný milník, den kdy si připomínáme narození lékaře, který objevil a použil inzulín k úspěšnému  léčení prvního pacienta. Je to Světový den diabetu. Do ulic v tento den vyjde na mnoha místech po celém světě spousta lidí, kteří na cukrovku chtějí upozornit, a není jim lhostejný jejich životní styl ani jejich vlastní rodiny. Letos startuje již 10. ročník této akce a zapojit se můžete i vy. Symbolický pochod městem by měl upozorňovat na to, že jakýkoli pohyb, tedy i chůze, může být prevencí této choroby. Na místě si můžete nechat změřit i tlak, BMI, cholesterol či glykémii.

  Nebuďme lhostejní a pomozme osvětě, aby nemuselo přibývat lidí a dokonce dětí a dospívajících, které nevyvážená životospráva seznámí s diabetem 2. typu.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  RNDr. Pavel Suchánek
  RNDr. Pavel Suchánek
  Specializace: výživa, vyvážené stravování
  Nestlé

  Mezi Vodami 2035/31, 143 00 Praha 4 - Modřany; IČ: 45799504, DIČ: CZ45799504
  Společnost je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, spisová značka oddíl C, vložka 10481.
  © 2017 Copyright Nestlé Česko s.r.o.