Hrajeme si s kočkou

 • Péče o kočku
 • 3 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Kočky jsou hraví tvorové, mají fantazii a smysl pro humor. Hra vám pomůže poznat povahu vaší kočky, sblížit se s ní a vytvořit vzájemné celoživotní pouto.

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“Hrajeme si s kočkou

  Aktivní kočka vás bude ke hře vyzývat sama, ale pokojového mazlíčka, který ze všeho nejradši polehává na gauči a jeho nejdelší trasou je cesta z gauče k misce s jídlem, musíte ke hře podněcovat sami. Jinak by mohl záhy soutěžit o titul nejtlustšího kocoura. Přimějte ho, aby honil hračku, hrál si s vámi na schovávanou. Zvlášť pro koťátka je hra velmi důležitá, protože se naučí mnoha dovednostem a získají tak zkušenosti pro další život. Hra s kočkou by se měla stát součástí každodenního rytmu. A nemusíte u ní trávit dlouhé hodiny, pravidelná čtvrthodinka dvakrát denně bohatě postačí.

  Koťata se při hře učí

  Koťátka získávají první dovednosti nejen pozorováním své matky, ale také společnou hrou. Nikdy se spolu nenudí, na dosah tlapky mají vždycky někoho, s kým mohou dovádět, zápasit a honit se. Při hře poznávají, k čemu slouží drápky a zoubky, učí se lovit a zjišťují, že třeba takové kousnutí může pekelně bolet. Učí se tak také vzájemné komunikaci, předou, pískají, vrčí, syčí, dávají najevo své pocity a rozpoložení postojem těla, zvednutým ocáskem, vyhrbeným hřbetem, zježenou srstí a postavením uší. V budoucnu to budou potřebovat. Proto je velmi důležité neodebírat kotě od matky a ostatních sourozenců příliš brzy, koťátka by neměla z původního domova odcházet před desátým týdnem věku.

  Více koček v domácnosti

  Chcete-li mít více než jednu kočku, pořiďte si je najednou, třeba ze stejného vrhu. Další přírůstek může do již sehrané partičky vnést spory a někdy dojde i k bojům o první místo. „Většinou si ale kočky na sebe brzy zvyknou a budou se vzájemně respektovat,“ říká veterinářka Iveta Lubeníková. Domácnost s více kočkami není dnes žádná výjimka a chovatelé si dokonce pochvalují, jak se kočky dokážou dorozumět a jaká je s nimi legrace. Hrají si spolu, vzájemně si čistí srst a dokonce spolu usínají v dojemném objetí. Záleží ovšem i na povaze kočky, rozené samotářky na rozdíl od těch společenských vyhledávají klid a soukromí.

  Hračky pro kočku

  Pořiďte své kočce šplhací sloupky se sedátky, po kterých může šplhat. Škrabací sloupky zas ochrání váš nábytek a koberce, protože kočka si je vybere sama, vede ji k tomu instinktivní chování. Různé hračky zavěste na dveře, kočka se nebude během vaší nepřítomnosti nudit. Můžete pořídit kočce třeba tunel a schovat do něj její oblíbenou hračku. Schovávačka v tunelu kočku baví stejně jako interaktivní hračky, běhací myšky a pískací míčky. Vhodnou hračkou však rozhodně není vaše ruka, ale kočka to rychle pochopí a už vám neuštědří další škrábance. Můžete s kočkou trénovat i aportování malých předmětů, skok na rameno, chození na vodítku a používání kočičích dvířek. Důležitá je důslednost, pokud budete podléhat kočičím rozmarům a pánem v domácnosti se stane kočka, budete jejím otrokem a změnit situaci pak bude pořádná fuška.
  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů