Jak bez stresů a zábavně nakoupit dárky?

 • Příprava na Vánoce
 • 4 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Předvánoční čas se bohužel stal v posledních několika desetiletích stresujícím obdobím. Jedním ze zdrojů stresu jsou i nákupy vánočních dárků na poslední chvíli v přeplněných obchodech. Nabízíme inspiraci, že i v prosinci je možné nakoupit dárky v klidu, v pohodě a zábavně.

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“Několik tipů, než vyrazíme do obchodů:

  1. Vytvořte si seznam, koho chcete obdarovat.

  2. Zamyslete se nad tím, jakou částku můžete za dárky utratit. Vyhněte se půjčkám. Ty jsou podle psychologů jedním z nejvýraznějších stresových faktorů spojených s Vánocemi. Vánoce se neměří cenou dárků, ale zážitky a společně stráveným časem.

  3. Poté si zkuste sepsat plán, co komu chcete koupit. Vyhnete se tak impulzivním nákupům. Odborníci také upozorňují na to, že si dárky kompenzujeme pocity viny. Rodiče např. nakupují drahé dárky dětem, aby si vykoupili špatné svědomí kvůli nedostatku času, který s nimi tráví. Seznam vám také ušetří čas a bezradné pobíhání po obchodech.

  Vánoční trhy doma i za hranicemi

  Dárky nemusíte nakoupit jen v nákupních centrech. Vyrazit můžete na vánoční trhy ve vašem městě, které se rozeběhly s první adventní nedělí. A pokud máte čas a chuť, naplánujte si výlet a zajeďte na trhy do Vídně, Bratislavy, Mnichova, Drážďan nebo Norimberka. Výlet vám zabere jeden den a nákupy spojíte s kulturním zážitkem.

  Vídeň má letitou tradici vánočních trhů. Jsou snad na každém náměstí. Vyrazíte-li s dětmi, navštivte tradiční Altwiener Christkindrmarkt. Je zaměřen především pro ně – atrakce a dobroty. Kromě trhů v centru města nabízí Vídeň i mnoho dalších, menší trhů – například na zámku Schönbrunn. K vídeňským trhům patří punč.

  I v Bratislavě můžete na trzích ochutnat spoustu dobrot typických pro Slovensko – lokše, zelňačku, halušky, pečené klobásy, medovníky… Ke slovenským trhům patří pro zahřátí grog.

  Norimerk, Mnichov nebo Drážďany – jsou německá města z Prahy vzdálená jen několik hodin a tamní vánoční trhy patří k těm nejstarším. Na hlavním náměstí Hauptmarkt v Norimberku se rozzářilo „městečko ze dřeva a látky“. Pro dětské návštěvníky na nedalekém náměstí Hans-Sachs-Platz probíhají tzv. Norimberské dětské Vánoce. I německé vánoční trhy jsou gatronomickým zážitkem. Farmáři nabízejí klobásy a párečky na několik způsobů, ale také smažené bramborové placky, palačinky, cukroví, perníčky i kaštany. Kořeněná vůně svařeného vína vytváří atmosféru vánočních trhů.

  Dobročinné bazary

  Dalším zajímavým a zábavným zážitkem může být nákup na charitativním bazaru, kde nejen nakoupíte originální dárky, ale také pomůžete dobré věci.

  Zde je inspirace:

  Nadace Dagmar a Václava Havlových – VIZE 97 pořádá MIKULÁŠSKÝ CHARITATIVNÍ BAZAR, který se uskuteční v neděli 5. prosince 2010 od 12 do 18 hodin. Moderují Kateřina Hrachovcová Herčíková a Dagmar Havlová. Potkat zde můžete i další osobnosti, účast přislíbili například Václav Havel, Tereza Brodská, Kateřina Brožová, Ivana Gottová, Aneta Langerová, Richard Müller, Simona Postlerová, Jan Potměšil ad.

  Během odpoledne vystoupí vokální trio Makabara, stipendistka Nadace VIZE 97 houslistka Tereza Přívratská, otevřený pěvecký sbor Cantina – projekt, o. s., Voicecamp a dětský sbor z Dobřichovic společně s Varhanem Orchestrovičem Bauerem. A po 16. h je připrapravena mikulášská nadílka pro Vaše ratolesti a zpívání vánočních koled.
  Krásné vánoční dárky zde můžete nakoupit z chráněných dílen.

  Pražská křižovatka, Zlatá ulice, vstup z Liliové ulice nebo z Anenského nám., Praha 1.

  Bazar v mokré čtvrti

  Herečky Tatiana Vilhelmová, Aňa Geislerová a režisér Petr Serge Butko otevírají od 19. do 21. prosince v Divadle DISK (Karlova ulice, Praha 1) tradiční vánoční bazar.

  Pátek 17. prosince od 10.00 do 20.00 hodin bude tradičně patřit šlechetným dárcům. Přispět může kdokoli opravdu čímkoli, od levných věcí, jako jsou korálky, skleničky, keramika, oblečení, bižuterie, umělecká díla, až po značkové zboží, starožitnosti či nejrůznější cennosti.

  „Přijímáme jak věcné, tak finanční dary všeho druhu a množství,“ vzkazují obě herečky a režisér. Sobota 18. a neděle 19. prosince budou ve znamení celodenních prodejních večírků. Mezi 10. a 20. hodinou se tu může zastavit každý, kdo zatouží po nevšedním vánočním dárku, vlídném slovu nebo skleničce něčeho ostřejšího. Společné úsilí vyvrcholí v pondělí 20. prosince od 20.00 hodin koncertním večírkem v pražském Lucerna Music Baru. Vánoční bazar v mokré čtvrti není jenom o nakupování, ale také o dobré náladě, předvánoční atmosféře bez stresu, o možnosti neformálně potkat své oblíbence z řad umělců, vypít skleničku a pomoci dobré věci.
  Výtěžek z něj bude věnován na konto Nadace Terezy Maxové, Klubu přátěl dětských domovů a do Domu Světla.
  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů