Jak lépe zvládnout nachlazení

 • Posílení imunity
 • 2 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • I v případě nachlazení samozřejmě platí, že prevence je lepší než léčba.Kdo trpí na podzim a v zimě často na rýmu, kašel, chrapot či chřipky, měl by se včas snažit podpořit svůj imunitní systém.

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Proč v dnešní době trpí nachlazením stále více lidí než v dřívějších dobách? Podle lékařů za to může zejména to, že náš imunitní systém není trénován klimatickými stimuly. Jakmile se jen malinko ochladí, trávíme většinu času ve vytápěných prostorech a býváme kvůli tomu zchoulostivělí. Nemusíme se vracet ke starým dobám, kdy se topilo pouze v jedné místnosti, ale trénovat imunitní systém můžeme pravidelnými procházkami na čerstvém vzduchu. Vhodné jsou také pravidelné návštěvy sauny nebo otužování – střídání studené a teplé vody při sprchování. S otužováním bychom však nikdy neměli začínat v době, kdy na nás již „něco leze“.

  Víte, že…

  …v zimních měsících podléháme nachlazení mnohem snáze hlavně proto, že býváme často v jedné místnosti s nakaženými lidmi?

  Prevence

  Základem prevence proti nemocem z nachlazení je vytvoření a udržování odolnosti vůči infekcím. Přispívá k tomu i vyvážená a zdravá strava bohatá na obsah vitaminu C. Pozor také na faktory, které náš imunitní systém oslabují. Jde především o stres, nedostatek spánku, nadměrnou konzumaci alkoholu, kouření či nedostatečnou výživu. Důležité je si mýt pravidelně ruce.

  Podle lékarnice Radky Brichcínové je s nadcházející zimou dobré myslet na doplnění

  vitaminů, minerálů a stopových prvků. Častým chřipkám, angínám a nachlazení lze podle ní alespoň částečně předcházet preventivním užíváním látek, které příznivě ovlivňují obranyschopnost organismu. „Jsou to například výtažky z bylinky, která se jmenuje třapatka (Echinacea), v lékárně ji koupíte ve formě kapek nebo pastilek buď samostatně, nebo jako součást vitaminů a minerálů. Při nachlazení a onemocnění horních cest dýchacích je vhodné užívat přípravky s obsahem zinku.“ O vhodných volně prodejných přípravcích k prevenci se poraďte se svým lékárníkem. Sama léčba patří do rukou lékaře.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů