Jak odtrhnout dítě od počítače?

 • Děti a pohyb
 • 2 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Sedí váš potomek neustále před obrazovkou a bojíte se, aby si nezkazil zrak, neměl málo pohybu a nedostatečný kontakt s opravdovým“ světem? Přemýšlíte, jak mu pobyt v jeho virtuálním ráji omezit?“

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Mnoho rodičů tuto problematiku řeší striktním vymezením času, který může jejich dítě strávit u televize nebo počítače. Počítač si může zapnout třeba na dvě hodiny denně a ani o minutu déle. Nebo má povolen tento druh zábavy pouze za odměnu, když ze školy přinese pěknou známku. Sourozenci se často musejí střídat u jednoho počítače a každý má vyhrazen časový limit, jak dlouho může surfovat na internetu, než předá štafetu bratrovi nebo sestře. To ale může nadělat větší paseku, než kdybyste svému dítěti dovolili celodenní vysedávání u multimediálního zařízení. Odpíraného chleba totiž největší krajíc. Čím vzácnější pro něj bude čas strávený u počítače či televize, tím více se bude těšit na další chvilky strávené ve dvou. Jen on a jeho milovaný přístroj, na kterém si může vypěstovat závislost.

  Především by se mělo hledět na to, co dítě u počítače dělá. Pokud se spolužáky probírá, dokdy má být hotový který úkol, tak je to v pořádku. Před písemkou si na internetu také může sehnat spoustu užitečných materiálů. V dnešní době je studentům internet užitečnější než knihovny, ve kterých už dnešní mladá generace ani neumí pořádně hledat. Děti se můžou i odreagovat po vstřebávání informací ve školních lavicích hraním jejich oblíbené počítačové hry. Hru by ale měly mít spuštěnu na předem stanovený časový úsek a následně se věnovat jiné činnosti. Děti jsou neustále vystaveny násilí z filmů a nevhodných počítačových her a jejich rodiče si neuvědomují rizika působení vlivu tohoto negativního vzoru. Samozřejmě záleží nejen na času stráveném před obrazovkou, ale i na „dostatku zdravého rozumu“.

  Dítěti byste neměli počítač zakazovat. Spíše mu najděte jinou činnost, při které se bude bavit a na počítač si v tu chvíli nevzpomene. Cokoli, k čemu ho to táhne nebo k čemu má vlohy. Hlavně aby se pohybovalo v reálném světě, ideálně na čerstvém vzduchu, nikoli mezi postavami z virtuálního prostředí. Dlouhým sezením mohou vzniknout časem i vážné zdravotní problémy. Některé svalové skupiny jsou přetěžovány a jiné slábnou a zkracují se. Děti se hrbí a mohou mít problémy se zápěstím. Nedostatek pohybu spolu s nevhodnou stravou mohou vést až k obezitě a kardiovaskulárním chorobám. Veďte tedy své dítě k zájmu o pohybové aktivity a k vyváženému životnímu stylu vůbec. U počítače ještě ve svém životě stráví dost času.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů