Jak posílit imunitní systém?

 • Posílení imunity
 • 2 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • V určitých obdobích je imunitní systém oslaben. Například v zimě je méně slunečných dnů, méně přirozené stravy s dostatkem vitamínů a dalších potřebných látek, proto i buňky imunitního systému mají snížený přísun těchto potřebných látek a energie a jejich funkce se oslabuje.

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Krom toho další vlivy jako stres, rychlý životní styl, nezdravá životospráva, znečištěné životní prostředí naší imunitě také ubírají na síle. Vlivem toho organismus snáze napadnou viry a bakterie. Pokud imunitní systém není dostatečně sílný, nemoci se vrací a v horším případě se stávají chronickými a imunitu dále oslabují.

  Jak přirozená imunita těla funguje?

  „Imunitní systém vlastně neustále rozpoznává různé struktury, které jsou na površích buněk vlastního těla i na buňkách mikrobů a parazitů a porovnává, zda jde o strukturu cizí či vlastní a zda má na sobě signály nebezpečí. Pokud ano, tak dojde k mobilizaci imunity a k pokusu o usmrcení nebo vyloučení cizího,“ vysvěltuje Jaromír Bystroň, primář Oddělení alergologie a klinické imunologie Fakultní nemocnice Olomouc.

  Tímto způsobem dovede náš imunitní systém rozpoznat nepřítele, jako jsou viry, bakterie, plísně či cizí tkáně. Pokud je náš imunitní systém vyhodnotí jako cizí, podrobí je následně vyšetřování a rozhodne o jejich tolerování, vyhoštění či likvidaci. „Zároveň s tím probíhá výuka paměťových buněk, aby propříště byla imunitní odpověď rychlejší a efektivnější,“ dodává primář Bystroň.

  Jak to že někdo onemocní a jiný ne?

  To záleží na mnoha vlivech. Roli hraje genetická výbava, celková kondice, na kterou má vliv výživa, různá přidružená onemocnění, psychický a fyzický stav, to zda-li kouřite, pijete alkohol ap. „V neposlední řadě to, zda onemocníme nebo ne, závisí na imunitním systému jako takovém, zda dokáže eliminovat inhalovaný bacil chřipky, aniž by vstoupil do vnitřního prostředí člověka,“ vysvětluje Martina Vašáková, primářka Pneumologické kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze. Zbytek je ovlivněn zevním prostředím.

  Je-li imunitní systém oslaben, co s tím?

  Pokud nemá imunitní systém dostatek stavebního materiálu pro svojí obnovu a dostatek energie pro optimální aktivitu, pak je jeho funkce snížená. Nedokáže účinně bojovat s viry a jinými buňkami a selhává. „Obvyklými projevy snížené imunity jsou protahované infekce, těžké průběhy jinak banálních onemocnění nebo infekce nezvyklými mikroby, napříkald plísněmi,“ říká primářka Vašáková. Jak tomuto čelit a naopak imunitní systém posílit? Nejefektivnějším řešením bývá změna stravy, pravidelné cvičení a úprava životního stylu – méně stresu a více relaxace.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů