Jak poznáme, co nám chtějí říct?

 • Výchova dětí
 • 2 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Stejně důležité jako se o psa starat je porozumět jeho řeči. Opravdu víme, co nám kňučením, vrčením nebo štěkáním sděluje?

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Tak třeba k vítacím rituálům patří vrtění ocasem, radostné štěkání i vyjádření podřízenosti. To když se pes převalí na záda a celý blažený si nechá drbat břicho. I takové šťouchnutí čenichem nebo pánví vyjadřuje radost a přátelství. Někdy se tím pes přímo domáhá pohlazení a podrbání za ušima. Olíznutí ruky nebo dokonce obličeje (na to si někteří psi obzvlášť potrpí) je taky projevem důvěry a lásky.

  „Základním psím projevům člověk zpravidla rozumí: radost – vrtění ocáskem. Podřízenost a obavy – stažený ocas. Ale někdy pes vrtí ocasem jinak a to znamená pozor, obezřetnost a rozčilení. To bývá doprovázeno napruženým postojem, ohrnutím pysků, aby bylo vidět zuby, popřípadě vrčením,“ říká Josef Duben ze Státní veterinární správy. Vrtění ocasem s vyceněnými zuby znamená: chystám se k útoku! Vycení-li pes zuby a navíc odhalí dásně, je to poslední výstraha před útokem. Může být doprovázena zježenou srstí na hřbetě.

  Pokud k vám přijde návštěva, kterou váš pes nezná, a vy se s ní začnete objímat, pes to může pochopit jako projev nadřazenosti a nepřátelství vůči pánovi a na hosta třeba zaútočí. Také úsměv, při kterém jsou vidět zuby, by mohl pes vnímat jako výstrahu před bojem a snažil by se svého páníčka bránit. Sahat psovi na hlavu je pro psa výrazem nadřazenosti, proto by děti nikdy neměly hladit neznámé psy bez dozoru. Ani je rušit při jídle nebo jim sahat do misky.

  Známé rčení „dělat psí oči“ nevzniklo jen tak. Pes se dokáže dívat prosebně a úpěnlivě a každý chovatel pozná, že něco chce: pohlazení, pamlsek nebo vycházku. Pes, který se naopak do očí nedívá, čeká ho pokárání nebo povinnost, kterou nemá rád (např. koupání, česání, užití léku). Řeč očí je však dvousečná zbraň, a tak přímý pohled cizího člověka může některý pes vnímat jako hrozbu nebo výzvu k boji.

  Kromě řeči těla a očí má pes také hlas. A umí ho používat! Každý chovatel by se měl naučit hlasové projevy svého psa rozeznávat, ňafáním a kňučením počínaje a vrčením a štěkotem konče. „Majitel by si měl pořídit i nějakou odbornou literaturu, kde se o řeči své čtyřnohého přítele dozví víc,“ doporučuje Josef Duben.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů