Jak předcházet úrazům na dětském hřišti?

 • Bezpečnost dětí
 • 2 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Spoustu času tráví děti na dětských hřištích. Rozvíjejí se zde hrou se svými vrstevníky po fyzické, psychické i sociální stránce. V zápalu hry zde ale často dochází k nebezpečným situacím a z nich vyplývajícím závažným poraněním. Většině zranění přitom lze předejít.

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Děti se mohou zranit o vyčnívající části zařízení hřiště, uváznout v prolézačce, namotat si vlasy nebo oblečení na její konstrukci. Nejčastější jsou pády na tvrdý povrch, při kterých si děti mohou způsobit třeba otřes mozku nebo zlomeninu nosu. To je však bohužel jen malý výčet toho, co se vašim dětem může stát při neopatrné hře nebo nevhodném místě na hraní. Většina úrazů na dětských hřištích naštěstí bývají pouze podlitiny a drobné oděrky, které se brzy zahojí. Dítě se většinou poučí a příště se chová raději opatrněji. Stávají se ale bohužel i horší úrazy, které nezřídka končí trvalými následky, případně i hůře.

  Buďte obezřetní při výběru správného místa pro hru vašich dětí. Dětská hřiště podléhají normám ČSN EN 1176 Zařízení dětských hřišť a ČSN EN 1177 Povrch hřiště tlumící náraz. Splnění parametrů vyplývajících z těchto norem při výstavbě dětských hřišť je důležitou a neoddiskutovatelnou podmínkou pro získání kolaudačního rozhodnutí. Jde přece o zdraví dětí. Dětská hřiště by se měla nacházet ve zdravém prostředí, bezpodmínečně nutné je jejich oddělení od okolních komunikací. Každé hřiště by mělo být oplocené a označené. Hřiště by měla být udržovaná vlastníkem a při poškození bezodkladně opravená. Následkem špatného vybavení hřišť a jejich nevhodného napojení na okolní komunikace se na nich přesto často stávají úrazy.

  Než dovolíte svému dítěti si na hřišti hrát, sami se přesvědčte o jeho bezpečnosti. Naprosto nezbytně musí vaše dítě také vědět, na co si při hře musí dávat pozor, aby si neublížilo. I s většími dětmi by měl být na hřišti alespoň jeden dospělý, který by na ně dohlížel.

  Ani při diskusi s ostatními rodiči nesmíte své dítě spustit z očí. Ve snaze zabránit případnému úrazu je musíte neustále sledovat. Během chvilkové nepozornosti může dítě utéct na ulici za míčem nebo může být sraženo roztočeným kolotočem, což může mít až fatální následky. Naučte své dítě zdravému strachu. Nesmí se bát všeho, ale vyvinutí pudu sebezáchovy je důležité. Kvůli vteřině nepozornosti se mu může změnit celý život od základu.

  Tipy na dětská hřiště anebo další místa, která stojí za to navštívit, najdete v naší aplikaci Plus kolem vás – http://plusprovas.cz/plus-kolem-vas.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů