Jak předejít cukrovce?

 • Den diabetu
 • 3 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • RNDr. Pavel Suchánek
 • Cukrovka je velmi častým onemocněním, které s sebou nese mnohé komplikace. Je důležité si uvědomit, že je stále snazší cukrovce předcházet, než s ní později mnoho let žít.

  {containers“:[{„id“:3,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:4,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Prevence je možná u cukrovky 2. typu, která se vyskytuje častěji u osob vyššího věku a osob s nadváhou nebo obezitou. Mezi hlavní preventivní kroky patří především dostatek tělesné aktivity a správné stravování. Pestrá a vyvážená strava totiž dokáže v mnoha ohledech pozitivně ovlivnit naše zdraví. Prvním krokem při sestavování vyváženého jídelníčku je dobře znát potraviny – které potraviny a jak často konzumujeme. Jejich složení je možné najít na většině obalů potravin – společnost Nestlé má například na všech obalech Nutriční kompas®, kde se dá vyčíst přesné složení a energetický obsah výrobků.

  Pro naše zdraví jsou velmi důležité bílkoviny, v omezeném množství sacharidy a co nejméně cukru a živočišných tuků, s výjimkou tuků z ryb. Také bychom měli brát ohled na energetickou hodnotu stravy. Průměrný doporučený denní příjem pro ženy k udržení stávající váhy je 7 000 kJ, pro muže 8 500 kJ. Tyto hodnoty jsou však jen orientační a mohou se lišit vzhledem k tělesné hmotnosti, věku a zdraví člověka.

  Pravidla správné výživy nejsou nijak složitá. Nedovolte, aby tuky tvořily více než 30 % vašeho denního energetického příjmu. Živočišné tuky nahraďte rostlinnými. Den by se neměl obejít bez několika kusů zeleniny a alespoň jednoho kusu ovoce, přičemž zelenina by měla výrazně převládat. Jezte pravidelně v malých dávkách několikrát denně. Snažte se omezit potraviny z bílé mouky (ty nahraďte celozrnnými) a tučné mléčné výrobky (ty nahraďte zakysanými polotučnými). Přednost dávejte bílým libovým masům před tučnými červenými a v jídelníčku nezapomínejte také na ryby. Omezte pravidelnou konzumaci sladkostí, slaných pochutin a uzenin. Podstatné je dbát také na pitný režim, ve kterém výrazně omezíte veškeré slazené nápoje. Samozřejmě, pokud se pohybujete v horku, těžce pracujete nebo sportujete, můžete si tekutin a to i těch slazených cukrem dopřát i něco víc.

  Nesmíme zapomínat ani na pohyb, který zlepšuje stav svalů a kostí, zlepšuje náladu i prokrvení mozku. Mimo jiné je také výbornou prevencí onemocnění srdce a cév, obezity i cukrovky. Je proto dobré každý den si najít alespoň chvíli na procházku venku. Právě chůze je nejpřirozenější formou pohybu a nepotřebujete pro ni žádné speciální vybavení.

  Můžete také zařadit pohyb do každodenního života, například když dáte přednost schodům před výtahem, zkuste jít do práce pěšky nebo jeďte na kole, na kratší trasy nepoužívejte auto. Pokud se cvičením začínáte, věnujte se pohybové aktivitě pozvolna, postupně si prodlužujte procházky a hýbejte se pravidelně.

  Pokud si chcete ověřit svůj jídelníček, podívejte se sem.

  Více informací o pohybu najdete také zde a zde.

   

  Nerozumíte některým odborným termínům v článku? Pomůže Vám náš slovníček diabetologických pojmů.

  Související články ohledně diabetu:
  Historie diabetu
  Co je vlastně cukrovka
  Proč nad datem 14. listopadu visí modrý kroužek?

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  RNDr. Pavel Suchánek
  RNDr. Pavel Suchánek
  Specializace: výživa, vyvážené stravování