Jak se dělá čokoláda

 • Tajemství čokolády
 • 2 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Tabulka čokolády je dnes naprosto běžnou potravinou, kterou můžeme najít na pultech jakéhokoli supermarketu. Ale nebylo tomu tak vždy. Čokoláda v pevné formě byla vynalezena až v roce 1847. Před tímto datem se čokoláda konzumovala pouze ve formě nápoje, do kterého bylo kromě cukru přidáváno různé koření. Ještě na začátku minulého století byla tabulková čokoláda drahou cukrovinkou, kterou si mohli dovolit pouze ti majetnější. A jak se dnes již tradiční pochoutka vyrábí? Vše začíná na kakaovníkové plantáži.

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Kakaové boby, které jsou základní surovinou pro výrobu čokolády, jsou semena kakaovníku nacházející se v lusku vyrůstajícím přímo z kmene kakaovníku. Ještě na plantáži se tyto boby vyloupávají a následně jsou podrobeny fermentaci, která odstraní jejich přirozenou trpkost. Dále jsou kakaová semena sušena, balena a expedována do továren pro další zpracování.

  V továrně jsou tyto boby nejprve řádně vyčištěny a přebrány. Typické čokoládové chuti je docíleno pražením, které bobům dodá tmavě hnědou barvu a jemnější chuť. Upražené kakaové boby jsou dále drceny, odslupkovány a zbaveny tvrdých klíčků. Vzniklá kakaová drť je dále mleta na kakaových mlýnech mezi ocelovými válci. Díky teplu vzniklému při válcování taje kakaové máslo, které představuje polovinu obsahu kakaových zrn, a vzniká tak hustá kašovitá kakaová hmota. Kakaová hmota je základní surovinou pro výrobu čokolády, kterou si již většina čokoládoven nevyrábí, ale nakupuje ji od velkovýrobců.

  Kakaová hmota má při pokojové teplotě pevné skupenství, proto je třeba ji na počátku výroby v čokoládovně roztavit. K roztavené čokoládové hmotě se následně přimíchají další přírodní ingredience, jako jsou cukr, kakaové máslo, kakaový prášek nebo sušené mléko při výrobě mléčné čokolády. Vzniklá hmota se dále zjemňuje na válcovacích stolicích a následně je plněna do konší, kde se při vyšší teplotě promíchává. Tento proces se nazývá konšování a díky němu získává čokoládová hmota svou typicky jemnou texturu a dochází k celkové úpravě její chuti.

  Na konci výrobního procesu je čokoláda plněna do forem a chlazena v chladicích tunelech. Tuhé čokoládové tabulky jsou z forem vyklopeny, zabaleny a připraveny pro následnou expedici do skladů a dále do obchodů.

  Dnes si již můžeme vybírat z řady různých značek, tvarů a použitých ingrediencí přimíchaných do čokolády. Vedle nejčastěji používaných ingrediencí, mezi které patří oříšky nebo sušené ovoce, můžeme na pultech obchodů najít i tabulkové čokolády s jogurtovou náplní, ovocným džemem nebo želé.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů