Jak se prožívají Vánoce ve světě

 • Vánoce
 • 2 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Vánoce jsou celosvětově asi nejpopulárnějším svátkem. Je fascinující sledovat různorodost jejich slavení v různých zemích.

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Avšak bez ohledu na to, kde tyto svátky probíhají, společným základem je jejich magická atmosféra.

  Austrálie: koledy pod hvězdnou oblohou

  Začněme s těmito svátky tam, kde začínají jako první, tedy v Austrálii. Vánoce, tedy konkrétně 25. prosinec zde připadá na letní prázdniny, takže mnohé ze svátečních rituálů se odehrávají přímo pod širým nebem. Nejpopulárnější událostí je noční zpívání koled při svíčkách. Vskutku magické.

  Čína: rodinné oslavy plné světla

  V Číne žije poměrně málo křesťanů, takže slavení Vánoc, Číňany nazývané Sheng Dan Jieh, probíhá zejména v rodinném kruhu. Kromě vánočního stromečku hraje v Číně prim také zajímavá vánoční výzdoba. K výzdobě používají plakáty, světelné řetězy z papíru, barevné lampióny a výrazně červené pagody vyložené do oken.

  Velká Británie: krůta, vánoční puding a úžasná atmosféra

  Města a dědiny Velké Británie, jako tradiční křesťanské krajiny, jsou plné vánoční atmosféry, světel a ochutnávání sherry. K Vánocům zde neodmyslitelně patří také přímluva královny, jako nejvyšší představitelky anglikánské církve. Nejvýznamnějším dnem je 25. prosinec, kdy probíhá také slavnostní oběd s plněnou krůtou, klobáskami, růžičkovou kapustou a další zeleninou až po tradiční vánoční puding. Známým zvykem je i řěšení punčoch okolo krbu, kam Santa Claus může schovat dárečky.

  Francie: od Mikuláše po dort Bûche de Noël

  Vánoční období začíná pro Francouze už 5. prosince, tedy na svátek sv. Mikuláše. Štědrý den je pak vyvrcholením celého období. Jak se na Francouze patří, Štědrý den provází bohatá hostina završená tradičním máslovým dortem Bûche de Noël a zpěvem francouzských koled Noels.

  Brazílie: betlém a světelné vánoční stromy

  K brazilským Vánocům patří stavění betlému a nápaditá vánoční výzdoba obchodů i kostelů. Na Štědrý den se potom koná tradiční půlnoční mše. Následuje nejvýznamnější den Vánoc, 25. prosinec. Vrcholem vánočních oslav v Brazílii jsou obrovské vánoční světelné „stromy“, které po celou sezónu osvětlují noční oblohu ve velkých městech, jako je Sao Paulo či Rio de Janeiro.

  Etiopie: africké Vánoce v bílém

  Etiopie vychází ze starého juliánského kalendáře, takže Vánoce, v Etiopii nazývané Ganna, se oslavují až 7. ledna. V tento den chodí rodiny do kostela a všichni jsou oblečení v bílém. Dvanáct dní po Ganna, tedy 19. ledna začíná trojdenní oslava s názvem Timko, kterou se připomíná Kristův křest.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů