Jak se sbalit rychle a efektivně na cesty?

 • Balení na cesty
 • 5 minut čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Sezóna dovolených je tady! Celý rok se na ni těšíte, ale když se blíží čas odjezdu, s cestovní horečkou stojíte nad kufrem a nevíte, co všechno si zabalit? Nebojte se, poradíme vám.

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Balení je obvykle chaotické, připravované na poslední chvíli a na dovolené pak člověk kolikrát zjistí, že má sebou věci, které vlastně ani nevyužije. Dáme vám několik tipů, jak celý proces zvládnout v klidu. Také poradíme, co byste si sebou neměli brát do letadla, abyste o své věci nepřišli dřív, než do něj vůbec nastoupíte. S námi na záludnosti balení a na cestovní horečku vyzrajete!

  Při balení pomůže seznam

  Dost často se stává, že balíte nejen svoje věci, ale také věci dětí nebo dokonce drahé polovičky. V takovém případě si udělejte zhruba s týdenním předstihem seznam věcí, na co byste neměli zapomenout. Nemusí být hotový najednou. Postupně můžete dopisovat nebo vyškrtávat jednotlivé body, které vás napadnou. Tento seznam po zabalení nevyhazujte! Skvěle poslouží také při odjezdu z dovolené. Snadno si zkontrolujete všechny věci a zjistíte, jestli jste náhodou něco nezapomněli. Další výhodou, proč si seznam připravit, je například přehled všech věcí, když se náhodou batoh či kufr někde ztratí. Tato situace je velmi nepříjemná, člověk je obvykle nervózní, a pak si ani za nic nemůže vzpomenout, co všechno v zavazadle měl, když chce ztrátu nahlásit.

  Kufr vs. batoh

  Správná odpověď zřejmě neexistuje a velmi záleží na preferencích cestovatele. Když jedete na dobrodružnou cestu, například poznávací dovolená s hodně přejezdy a výšlapy, vhodnější i praktičtější je určitě batoh. Na druhé straně, když jedete do hotelu a chystáte převážnou část dovolené strávit někde na pláži, daleko pohodlnější bude kufr na kolečkách. Opravdu ale záleží především na tom, co máte raději a co máte k dispozici doma.

  Způsob balení

  Když už víte, jaké zavazadlo zvolíte a máte v ruce seznam, připravte si na postel většinu věcí, abyste měli přehled, co všechno sebou berete. Začněte skládat věci, které můžete bezproblémově do zavazadla vložit tak, aby nevznikaly zbytečné mezery. Teprve potom přidávejte věci jako boty nebo pečlivě zabalenou kosmetiku. Nevyplněný prostor doplňte ponožkami, pásky, plavkami, jednoduše menšími věcmi, které se dokážou přizpůsobit i menším mezerám. Jestliže si sebou berete i večerní róbu a bojíte se zmačkání, doporučujeme horní část kalhot nebo dlouhých šatů vložit dospodu kufru a druhou část nechat přes okraj vyčnívat. Pak kufr zaplňte. Když už budete mít vše připravené, jednoduše vyčnívající část šatů přehněte přes ostatní věci v kufru. Nezmačkají se tolik, a když je hned po příjezdu pověsíte, krásně se vyrovnají.

  Doklady vždy u sebe

  Věci jako doklady, peníze a ostatní důležité věci, vždy noste při sobě a důkladně je opatrujte. I když budete na dovolené třeba „jen“ za hranicemi u sousedů, zařizování náhradních dokladů i návštěva policie dokáže spolehlivě dovolenou znepříjemnit a čas, který byste mohli trávit se svými blízkými třeba na výletu, pak musíte využít k řešení nepříjemných záležitostí. Dávejte si pozor zejména na tyto věci a mějte je vždy „po ruce“:

  • Občanský průkaz, pas, řidičský průkaz
  • Platební karty, hotovost nebo domácí měnu
  • Okopírovanou smlouvu s cestovní kanceláří
  • Letenky nebo jiné jízdenky, popřípadě předem koupené vstupenky
  • Doklady o pojištění
  • Víza a doklady o očkování
  • Mobil se zapnutým roamingem, v případě, že cestujete do zahraničí
  • Seznam věcí, které máte sebou

  Když budete mít možnost pronajmout si v pokoji na dovolené trezor, doporučujeme připlatit si a důležité doklady a peníze zde uložit. Může vám to ušetřit spoustu nepříjemností.

  Co ano a co ne?

  Asi nejdůležitější součástí vybavení na dovolenou za teplem jsou samozřejmě plavky, sluneční brýle, opalovací krém, osuška a žabky. Někdy je toho ale potřeba opravdu víc a je dobré i u moře počítat s chladnějším počasím a vzít si minimálně lehkou bundu nebo teplejší mikinu, dlouhé kalhoty a uzavřené boty. Když například cestujete po naší krajině nebo Evropě, a ne letecky, budou se vám hodit i jiné věci. Tady je pár tipů, co byste mohli využít:

  • Kapesní nožík s vývrtkou a otvírákem na konzervy
  • Papírové ubrousky, popřípadě toaletní papír
  • Igelitové sáčky na odpadky
  • Společenské hry a repelent
  • Deku, popřípadě stan, spacák a karimatku

  Jestliže cestujete letadlem, nezapomeňte, že kontrola toho, co si berete sebou, je daleko přísnější! To se týká především příručního zavazadla, které si vezmete na palubu letadla. Jestliže o své věci nechcete přijít, dejte si pozor na následující:

  • Tekutiny, gel a léky s objemem větším než 100ml, všechno musí být zabalené v uzavíratelném průsvitném sáčku.
  • Ostré předměty, jako nůžky na manikúru, pinzety, pilníčky či žiletky na holení, raději zabalte do kufru. Ostatní ostré předměty raději sebou vůbec neberte.
  • Pamatujte na to, že žádný mezinárodní standard zavazadel neexistuje. Proto se s předstihem informujte u letecké společnosti, jejíž služby využíváte, jaké má povolené maximální rozměry i váhu zavazadel.

  „Dovolená, a především doba před ní, často v člověku vzbuzuje stavy napětí a úzkosti, což obvykle nazýváme jako „cestovní horečku“. Může u nás způsobit chaotické chování nebo psychosomatické obtíže, jako například bolesti hlavy nebo žaludeční problémy, pokud vše připravujeme v časové tísni, stresu a na poslední chvíli. Abychom těmto pocitům zabránili, je dobré si vše včas naplánovat. Z hlediska prožívání psychické pohody je důležitá právě dobrá organizace. Stejně tak je důležité nezaobírat se příliš detaily a myslet prakticky. Na dovolené jde totiž především o oddech a relax. A k tomu opravdu nepotřebujete příliš mnoho věcí“, radí psycholožka Denisa Maderová.

  Snažte se tedy co nejvíce věcí naplánovat s předstihem a nenechávat nic náhodě nebo na poslední chvíli. Tím spíše když cestuje více lidí a je třeba dohlédnout zejména na děti, které by si rády na pláž vzaly i horskou dráhu, nebo třeba domeček pro panenky. Je třeba, mít ve věcech pořádek. Nezapomeňte včas zkontrolovat platnost dokladů a zařídit pojištění, které vás bude stát sice něco navíc, ale jestliže se stane nějaká nepříjemnost, bude se vám hodit. Držíme vám letos palce, aby vše proběhlo hladce, a přejeme vám krásnou dovolenou plnou nezapomenutelných zážitků!

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů