Jak se stravovat při kojení

 • Výživa v těhotenství
 • 2 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Miminko je na světě…Základem jeho zdravého vývoje a vývinu je mateřské mléko. Jak vzniká? Co obsahuje? Jak se má matka stravovat?

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Mateřské mléko je z 87 % tvořeno vodou, v níž jsou rozpuštěny všechny důležité živiny. Obsahuje vyváženou kompozici látek, které jsou pro zdravý růst děťátka nezbytné. Má živiny a minerální látky, vitaminy a hormony, enzymy i protilátky. Vaše mateřské mléko je tak výživné, že vystačí jako jediný pokrm až do šestého měsíce věku děťátka. „Mateřské mléko je pro miminko i tou nejlepší vakcínou. Snižuje riziko střevních, močových a dýchacích infekcí, zánětu středního ucha, astmatu, cukrovky, ale i alergií na potraviny,“ vysvětluje dětská lékařka MUDr. Jana Fabiánová. „Po tisíce generací bylo mateřské mléko v praxi dokonale vyzkoušeno a stále představuje to nejlepší, co může dítě dostat. Je vždy k dispozici v čerstvém stavu, nemusí se připravovat. Je ideální svým složením i množstvím, teplotou i sterilitou. A co je také moc důležité – v průběhu kojení vzniká mezi dítětem a maminkou silná emotivní vazba,“ připomíná MUDr. Fabiánová. Základem stravy kojící matky jsou kvalitní, nejlépe čerstvé, potraviny s dostatkem bílkovin i vitaminů.

  Kojící matka by měla každý den jíst kousek masa, dvakrát týdně porci ryby, sýr a asi půl kilogramu zeleniny a ovoce. Některé z maminek se obávají nadýmání. Určité aromatické látky, především v zelenině – v brokolici, ve květáku, v česneku nebo i v luštěninách – by skutečně mohly, především kojenému miminku, způsobit potíže. Stát se to může, ale je to individuální záležitost. Většina podobných potíží nesouvisí s potravou, spíš s nesprávnou technikou kojení.

  Důležitá otázka také je, co by měla kojící maminka pít?

  „Mezi doporučované tekutiny patří ředěný džus (nejlépe z čerstvě vymačkaného ovoce), kvalitní voda, slabý čaj, mléko,“ vyjmenovává MUDr. Fabiánová. Pro některé maminky, především prvorodičky, jsou první dny pro příchod z porodnice dost rušné, neumějí se dostatečně rychle přizpůsobit změněnému dennímu a nočnímu rytmu, kdy se všechno točí kolem miminka a jeho potřeb. Maminky se někdy nestihnou málem ani napít a správně najíst. Anebo si v prvních fázích života s dítětem prostě neuvědomují, že pijí nebo jedí málo a nevhodně. V podobných případech někteří lékaři doporučují aplikovat tzv. sipping, průběžné usrkávání speciálního nápoje s vyváženým souborem vitaminů a minerálních látek. Podmínkou je, aby byla sklenice stále po ruce a maminka každou chvíli polkla doušek. Nápoj lze koupit v lékárně, mnohé maminky s tím mají dobré zkušenosti, ale stejně se raději poraďte se svou lékařkou.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů