Jak se Velikonoce slaví v zahraničí

 • Velikonoce
 • 3 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Velikonoce jsou jedním z největších evropských svátků. Děti mají prázdniny, vyráží se na výlety a potkávají se celé rodiny. Jak si kde Velikonoce připomínají?

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  U našich sousedů v Rakousku se před velikonočním víkendem světí ratolesti. Čtvrtku se říká „zelený“, i proto se ve většině domácností objeví na talíři špenát. Na Velký pátek, kdy většina lidí dodržuje půst, zde mlčí zvony. Říká se, že odletěly do Říma. Jenže klid – zejména na vesnicích – nebývá ani náhodou. Zvuk zvonů totiž nahrazují děti chodící vesnicemi a městy s řehtačkami, aby zahnaly pryč duchy zimy.

  Největší svátek si zde lidé připomínají v sobotu a v neděli, ne v pondělí jako v Česku. Na velikonoční sobotu se chodí do kostela, kde se hospodyňky předhánějí v tom, která bude mít pěkněji nazdobený košíček. Do něj se vyskládá maso, klobásky i chléb, který se v kostele světí. Až poté končí půst a může se jíst maso. V pondělí ale „šmigrustníky“ v rakouských ulicích nepotkáte, tenhle zvyk tu neznají.

  Stejně jako v Německu. I když Němci chodí do kostela až na Velikonoční neděli. V košíku, který musí farář posvětit, nesmí chybět sladký chléb, vajíčka, šunka… Děti pak musejí hledat velikonoční vajíčka a jiná překvapení poschovávaná na zahradě nebo v bytě. Nepátrají ovšem jenom po vajíčkách. Velikonoční zajíček v dnešní době dětem klidně přinese nové kolo. Vajíčka hledají i americké děti.

  Zajímavou tradici mají v bavorském Bieberbachu. Na Velikonoce tu už desítky let zdobí městskou kašnu kraslicemi navěšenými na větvičkách. Bývají jich tisíce. Vítr je prý nerozbije, dnes jsou většinou plastové.

  Jídlo si v kostele nechávají světit i Poláci, není výjimkou, že si ho s sebou vezou i do Krkonoš na velikonoční lyžovačku a pak ve Špindlerově Mlýně hledají faru a prosí faráře, aby jim košíček posvětil.

  V Itálii je hlavním svátkem neděle, kdy ráno začíná opulentní snídaní, která se zapíjí vermutem. Na stůl o Velikonocích patří i sladká „kolomba“ ve tvaru holubic, připravují se z kynutého těsta, kandovaného ovoce, mandlí a cukrové polevy. Dveře kostelů se mění na jeruzalémskou bránu, kněz na ni musí třikrát zaklepat, aby byl vpuštěn dovnitř stejně jako Kristus do srdcí věřících.

  V Británii se soutěží, komu nepraskne skořápka při střetnutí se soupeřovým vajíčkem. Ale také se třeba na Velký pátek cvrnkají kuličky. Ve vsi Tinsley Green se koná mistrovství světa, a to od roku 1930. Cvrnkat přijíždějí týmy z Francie, Kanady i Německa. Další bláznivé mistrovství můžete navštívit i na Velikonoční pondělí ve vesnici Gawthorpe v Západním Yorkshiru. Jde o mistrovství světa v nošení pytle s uhlím, které se zde pořádá od roku 1963 a závodí se v běhu s pytlem uhlí na čas. Muži nesou na vzdálenost 1012,5 metru padesátikilový pytel, ženy dvacetikilový.

  Letos ale Brity čeká na Velký pátek velká sláva. Princ William si bere krásnou Kate Middletonovou ve Westminsterském opatství.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů