Jak se vyrovnat s rozchodem?

 • Nový začátek
 • 4 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Sebeobviňování, bolest, pláč, přejídání se uzavírání se do sebe… I takhle smutně mnohdy končí vztahy. Poradíme vám, jak se s rozchodem co nejlépe vyrovnat a nepropadnout depresím.

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Když se ve vztahu objeví problémy, obvykle se snažíme dělat vše pro to, aby se něco zlepšilo, nebo dokonce úplně změnilo. I když ale uděláme maximum, ne vždy se vztah podaří zachránit. Lidské city jsou snadno zranitelné a rozchod, který je přirozeným vyústěním nefungujícího vztahu, se negativně dotýká všech zúčastněných. Někdy bolí více, jindy méně. Samotný rozchod je ale často snazším krokem, než by se na první pohled zdálo. Krizová fáze přichází až po rozchodu. V tu chvíli si člověk začíná uvědomovat, co se vlastně stalo.

  „Rozchod bývá náročný nejen proto, že znamená ztrátu blízkého člověka, ale i proto, že představuje konec společných snů, závazků či zážitků,“ popisuje psycholožka Mária Balážová. K běžným pocitům po rozchodu patří smutek, strach z budoucnosti nebo samoty, vztek, lítost, pocity viny a spousta dalších. Jejich zadržováním nic moc nezlepšíte, právě naopak. Samozřejmě není v pořádku vylévat si zlost a vztek na lidech kolem sebe, kteří nám nic neudělali. Spoustě lidem ale pomáhá svěřit své pocity někomu jinému. Pomoci mohou kamarádi, rodina nebo třeba poradenský psycholog nebo terapeut. Svěřit se se svými pocity, rozhodně není ostuda a platí to jak pro ženy, tak pro muže. Tím, že někomu povíme to, co právě cítíme, působí tak trochu jako očistná sprchá. Mluvit o problémech i bolestech rozhodně pomáhá. „Pro ty, kteří o takových věcech opravdu neradi mluví, je tu ještě jedna varianta. Napište vše na papír. Napište to, co právě cítíte, proč se zlobíte. Zkuste si sepsat důvody, proč vztah skončil. Když to uvidíte černé na bílém, pochopíte snáz, že by to dál opravdu nešlo,“ radí psycholožka. „Také pomáhá uvědomit si, že všechny vaše negativní pocity jsou úplně normální a přirozené. Dopřejte si čas a nebuďte v porozchodovém období na sebe příliš nároční,“ uzavírá M. Balážová. 

  Nevracejte se do minulosti a netrapte zbytečně sami sebe. Spousta lidí po rozchodu zabředne ve vzpomínkách. Na oko je u nich vše v pořádku, ale když jsou sami, prohlíží staré fotky, vybavují si i ty nejdrobnější hezké okamžiky a prodlužují tak bolest sami sobě. Pokud vám to pomůže, odstraňte všechny věci, fotky či dárky od bývalého partnera a zbavte se tak symbolicky i závislosti na něm. Lidská mysl má jednu zvláštní vlastnost. Není výjimkou, že po rozchodu jakoby vytěsníme to špatné a vracíme se pak stále k tomu dobrému. Snažte se být objektivní! Je hezké, zachovat si pěkné vzpomínky. Nezapomínejte ale záměrně na to špatné a neidealizujte si ukončený vztah.

  Lepší variantou než sedět doma o samotě, litovat se, jíst třetí tabulku čokolády, dojídat kyblík zmrzliny a chipsů nebo do sebe lít jednu sklenku alkoholu za druhou, je vyrazit někam ven. Běžte s přáteli do kina, na koncert, vydejte se na nákupy nebo do restaurace. Samota obvykle působí ponuře a smutek zhoršuje. Když nejste typ, který si společnost vyloženě užívá, věnujte nějaký čas sami sobě. Začněte třeba s aktivitami, které jste si vždycky přáli vyzkoušet, ale nebyl na ně čas. Nechte o sebe pečovat a s čistým svědomím se objednejte například na masáž nebo se začtěte do nové knížky. Velkým pomocníkem může být i sport. Pohyb je aktivita, při které se uvolňuje do těla endorfin, takzvaný hormon štěstí. U sportu můžeme vybít nahromaděnou energii, špatnou náladu a odejít s dobrou náladou a pocitem, že jsme pro sebe a své tělo něco udělali. „Obklopte se lidmi, kteří vás dobíjejí pozitivní energií, s kterými se cítíte dobře a kteří vás podporují. Jestliže jste při rozchodu ztratili i síť společných přátel, neváhejte a začněte poznávat nové lidi nebo se po čase ozvěte známým ze školy či předchozí práce,“ doporučuje psycholožka.

  Dívejte se směrem do budoucna, věřte si. Neužírejte se tím, že po jednom nepodařeném vztahu už nikdy nepotkáte partnera, se kterým by vztah mohl dopadnout lépe. Každý člověk je originál, je vzácný, má svou hodnotu a zaslouží si, aby se tak na něj dívali jak ostatní, tak především on sám. Pozitivní myšlení a zdravé sebevědomí jsou naprostým základem, který by měl každý budovat a pracovat na něm bez ohledu na to, jakou má povahu nebo vzhled. Jedině když budete znát svou pravou hodnotu, nebudete se stále dokola zaobírat minulostí. Dívejte se pozitivně směrem vpřed a snadněji se vyrovnáte se všemi nepříjemnostmi, které vás během života potkají.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů