Jak udržet psa v kondici i o Vánocích

 • Péče o psa
 • 2 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Vánoce jsou nejen svátky radosti, klidu a pohody, ale také hodování. A tomu se často nevyhnou ani naši mazlíčci. A stejně jako my i oni pěkně ztloustnou.

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Ale nemuselo by to tak být, kdybychom i o svátcích drželi mlsnost svých zvířecích přátel na uzdě. Jenže když neudržíme ani tu naši?! Zejména jezevčíci jsou zdatní loudilové. Být ve střehu a čekat, kdy a kde se objeví nějaká dostupná dobrota, patří k jejich povaze. A Vánoce jsou k tomu jako stvořené. Mnohdy i jinak velmi obezřetní a disciplinovaní chovatelé jsou pod vlivem vánoční atmosféry méně obezřetní a shovívavě svým mazlíčkům dopřejí nějakou tu dobrotu. Vždyť je to jen jednou v roce.

  A právě v tom tkví největší nebezpečí! Pes, který je zvyklý na kvalitní granule a jinou stravu prakticky nedostává, může dostat po porci vepřového s knedlíkem nebo svíčkové pořádný průjem. Psi jsou vynalézaví, mají skvělý čich a jsou schopni vyčenichat i dobře schovanou lahůdku, která byla původně určena jako dárek nebo měla ozdobit stůl při slavnostní večeři. A tak se stalo, že jezevčice Sára slupla naráz celou šišku uheráku. A k tomu ještě vyhrabala z odpadkového koše pár drůbežích kostí. Dostala zánět pobřišnice a Sářina rodina strávila Vánoce na veterině. Naštěstí to dobře dopadlo, fenka se uzdravila a taky zhubla, což jí nakonec jen prospělo. Od té doby si její majitelé dávají pořádný pozor a v dosahu psa nenechávají ani odpadkový koš se zbytky.

  „Zbytky od stolu by psi neměli dostávat nikdy, ani o Vánocích. Ale leckdo to bohužel nerespektuje, takže se o svátcích veterinární ordinace plní pacienty se zažívacími potížemi,“ varuje Josef Duben. A psi je mají podobné jako my: gastritida a záněty zažívacího traktu patří k těm nejběžnějším. Zvlášť velký pozor je třeba dávat na psa diabetika, ten se k pamlskům nesmí dostat vůbec. Důležité tedy je krmit psa „jeho“ krmivem, a to včetně pamlsků. A nezapomenout na dostatek pohybu. Nechte psa pořádně proběhnout po zahradě a házejte mu aport, vydejte se s ním na delší procházku. Prospěje to vám oběma.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů