Jak vyrobit adventní věnec?

 • Příprava na Vánoce
 • 3 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Adventní věnec je tradiční symbol Vánoc sloužící k symbolickému odpočítávání čtyř týdnů adventu. Obvykle má podobu věnce z jehličnatých větví ozdobeného čtyřmi svícemi. Každou adventní neděli se zapaluje další svíčka.

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Svíček může být ale i více, v závislosti na zvyklostech a trendech. Svíce mohou být různě vysoké, různých barev, symetricky nebo asymetricky rozmístěné. Zdobené věnce bez svíček, které jsou také nazývány adventní věnce, jsou používány k ozdobení vchodových dveří. Klasické adventní věnce byly zavěšované na stuhách, v posledních letech (počátek 21. století) je nahradily věnce, které se kladou přímo na svátečně upravený stůl. Třebaže ho dnes není problém koupit v květinářstvích či obchodních centrech hotový, řada z nás dá přednost vlastní výrobě či zdobení doma. Zvlášť máme-li děti. A tak, pokud jste věnec ještě nekoupili, máme pro vás malý návod. Třeba bude výroba věnce zajímavým bodem víkendového programu pro vaši rodinu.

  Co potřebujeme pro výrobu?

  1. Korpus, krerý tvoří základ věnce. Korpus může být buď polystyrenový, nebo slaměný, koupíte ho v květinářstvích či zahradnictvích. Aby odlišná barva korpusu neprosvítala, je možné jej obalit pruhem zeleného krepového papíru.

  2. Dále budete potřebovat:

  – Krepový papír (budete-li chtít korpus obarvit barevně)

  – nůžky

  – kleště na drát

  – vázací drát tloušťky asi 0,6-0,8 mm, nejlépe zelený, navinutý na cívce

  – zahradnické nůžky

  – tavicí pistoli nebo rychleschnoucí lepidlo

  – 4 hřebíky asi 9 cm dlouhé nebo neohebný drát na připevnění svíček

  – 4 svíčky: snažte se sehnat nekapající

  3.Materiál

  1. Korpus můžete pokrýt jehličím, což je nejobvyklejší – větvičky z jehličnanů. Jedlové vydrží nejdéle a neopadávají. Vhodná je také borovice, ale ta není tak hustá. Smrkové větvičky – jejich jehličí dříve opadává a hůř se s nimi pracuje. Dobře působí také kombinace různobarevného chvojí a větviček stálozelených listnatých dřevin. Další variantou pokrytí korpusu mohou být skořápky ořechů. Nejlépe působí skořápky z vlašských ořechů.

  2. Doplňkovým rostlinným materiálem může být prakticky cokoli, nejlépe suché rostliny, plody a skořápky, stuhy, mašličky, lýko. Na dozdobení např. perníčky, oříšky ve skořápce, sušené listy, jeřabiny, šišky, ale také korálky apod.

  Jak postupovat:

  1.Nastříhejte si větvičky jehličin tak, aby byly 10-12 cm dlouhé. Řídké větvičky svažte vázacím drátkem po třech k sobě. Hustší nechte samostatně.

  2.Nyní vezměte korpus, přiložte na něj první řadu větviček hustě vedle sebe a převažte vázacím drátem. Volný konec drátu 2x obtočte, provlékněte smyčkou a zatáhněte za cívku, aby se nerozmotal.

  3. Druhou řadu větviček přiložíte tak, aby drát, kterým jste svázali první řadu, nebyl vidět. Takto postupujte po celém obvodu věnce. Drát tvoří spirálu.

  4. Za poslední otočkou drát ustřihněte a spojte zakroucením se začátkem. Překryjte ho několika větvičkami.

  5. Pokud bude věnec položený na stole nebo viset na stěně, nemusíte spodní stranu pokrývat.

  6. Chcete-li na věnec umístit svíčky, máte dvě možnosti. Hřebíkem propíchněte věnec zespodu nahoru tak, aby vyčníval asi 2 cm. Tento trn nahřejte a namáčkněte na něj svíčku. Použijte-li tenké svíčky: jeden nebo dva neohebné drátky dlouhé 8-10 cm nahřejte a zapíchněte asi 2 cm hluboko do svíčky. Tu pak snadno do věnce umístíte.

  7. Kýváním a tahem zkuste, zda svíčky skutečně pevně drží, aby nemohly způsobit požár.

  8. Zdobení je pak už jen věcí vaší kreativity. Svíčky by měly být rovné a rovnoměrně rozmístěné, další zdobení je na vás.

  9. K upevnění ostatního dekorativního materiálu můžete použít drátky, lepidlo či tavicí pistoli.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů