Je pravda, že bonbony obsahují jahodovou šťávu

 • Pravda o sladkostech
 • 2 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Jedním z posledních trendů v potravinářském průmyslu je zvyšování obsahu ovoce a zeleniny v různých výrobcích. Na pultech obchodů dnes můžeme najít například bonbony s obsahem až 50 % ovocné šťávy. A z jakého ovoce tato šťáva pochází?

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“Je pravda, že bonbony mohou obsahovat i jahodovou šťávu?

  To si můžeme snadno přečíst ve složení na zadní straně obalu výrobku. Nejčastěji jde o šťávu jablečnou, ale v některých výrobcích, jako jsou BONPARI 50 % ovocné šťávy, najdeme i šťávu pocházející z třešní, jahod, borůvek a malin.

  Pro výrobu bonbonů se z technologických důvodů používají ovocné koncentráty. Tyto suroviny jsou odpařováním zahuštěné ovocné šťávy, které si ponechávají specifickou chuť a vůni daného ovoce. Do oblíbených želatinových bonbonů se přidávají kromě zvýšení podílu ovocné složky právě pro posílení ovocné chuti. Některé ovocné koncentráty však mohou mít ve výrobcích i jinou úlohu. Některé druhy ovoce obsahují velké množství rostlinných barviv, takzvaných pigmentů. Díky nim mohou dodávat bonbonům jejich lákavé barvy. K barvicím účelům se používá ovoce, jako je černý rybíz nebo višeň.

  Abychom si mohli vychutnat oblíbenou cukrovinku v rámci vyváženého jídelníčku, umísťují výrobci na obaly bonbonů jejich nutriční hodnoty spolu s informací o GDA neboli jejich doporučeném denním množství (více o GDA na www.nestle.cz). Informaci o množství energie, které je přepočítané v závislosti na GDA, najdete hned na přední straně obalu. Pokud byste se chtěli znát i obsah jednotlivých živin ve výrobku, stačí otočit sáček a na zadní straně máte nutriční složení jako na dlani. Díky jedinečnému značení Nestlé výrobků Nestlé Nutričnímu kompasu se můžete dozvědět výživové hodnoty ve sto gramech výrobku stejně jako v jedné porci, kterou zde máte doporučenou. Navíc je tu pro snazší orientaci uvedeno množství hlavních živin i jako procento z jejich doporučeného denního množství.
  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů