Je pravda, že kočka potřebuje mléko?

 • Výživa koček
 • 2 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Kočka a miska plná mléka. Takový obrázek najdete v každé pohádkové knížce. Kočkám se běžně podávalo kravské mléko a dokonce se tvrdilo, že kočky vodu nesnášejí. Pravda je však poněkud jiná.

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“„Dospělá kočka opravdu mléko nepotřebuje,“ říká Ing. Josef Duben ze Státní veterinární správy ČR. „Určitě ale musí pít, proto by měla mít doma v misce vždy k dispozici čistou a čerstvou vodu. Kravské mléko kočkám sice velmi chutná, ale v jejich těle chybějí enzymy, které zpracovávají laktózu obsaženou v mléce, a působením žaludečních šťáv se tak mléko v žaludku srazí a stane se nestravitelným.“ To způsobuje řídkou a silně zapáchající stolici, některé kočky mohou po požití mléka dokonce trpět bolestmi břicha. „Mléko potřebuje samozřejmě kotě a může je dostat i krátce poté, kdy už není kojeno. Ale místo kravského je vhodné podávat speciální mléko pro koťata,“ dodává Josef Duben.

  Pro kočku jsou vitaminy a minerály obsažené v mléce zdravé a potřebné, řadu z nich si její tělo nedokáže samo vyrobit (například vitamin A), do potravy se ale mají dostávat jiným způsobem než v mléce. Tím, že kočka není schopná kravské mléko strávit, nepřijímá ani potřebné živiny, tedy vitaminy a minerály, které jsou v mléce obsažené. Vhodným zdrojem všech těchto živin je granulovaná strava, která obsahuje také bílkoviny, tuky a cukry, jež jsou základními stavebními jednotkami a zdrojem energie.

  „I dospělým kočkám můžete občas podávat mléko, ale pouze to, které je určené výhradně pro kočky. Zakoupíte je ve specializovaných prodejnách, předtím se však ještě poraďte se svým veterinářem,“ doporučuje Josef Duben.
  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů