Jízda na kole aneb Zábava pro celou rodinu

 • Cyklistika
 • 2 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Poskytneme vám užitečné rady nejen o tom, jak zábavné je vyjet si všichni společně na kole, ale budeme pro vás shánět i informace, jaké se dají podniknout výlety a jaké hry i soutěže se při těch výletech dají provozovat…

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Předpokládejme, že většina dětí nad šest let věku už zvládne samostatnou jízdu na kole. Jestli ne, je vidět, že pro jejich rodiče není cyklistika koníčkem. Ale každé dítě by mělo umět na kole jezdit, takže je nejvyšší čas začít s výukou. Rodiče, kteří sami nejsou moc dobří cyklisté, by si ze všeho nejdřív měli pořídit knihu Jitky Liškové Kolo a děti. Je v ní přesně popsána metoda výuky rodičovského „běhání za kolem“.

  1. Dětem nasadíme helmu, rukavice, navlékneme chrániče.
  2. Ukážeme, jak se brzdí. Dítě držíme jemně a pomalu začínáme tlačit dopředu. Dost často se stává, že se dítě snaží stále brzdit, takže vše opakujeme, dokud dítě nepochopí, že při jízdě se prostě nemusí pořád brzdit.
  3. Běžíme s kolem, jednou rukou držíme kolo za sedlo, druhou rukou za řídítka. Pak dítěti ukážeme, jak se zatáčí. Dítě pak držíme už jen za ramena.
  4. Vytrváme, běháme, ukazujeme, držíme za ramena, pouštíme – a pak se dítě samo rozjede, ale musí jízdu trénovat, dokud nezíská jistotu.

  Děti ve věku od šesti do jedenácti let mohou už bez problémů zvládnout jízdu na kole po ulicích v okolí domu. A my jim neustále musíme připomínat, že musí jezdit po pravé straně vozovky. Od jedenácti do patnácti let už chtějí děti jezdit všude a je nejlepší, když to „všude“ absolvují v našem doprovodu.

  Co je třeba vzít v úvahu? Že děti mají užší rozsah vidění než dospělí. Neodhadnou rychlost a vzdálenost blížícího se auta. Předpokládají, že když ony vidí auto, vidí řidič také je. Jenže řidič může děti přehlédnout, zvláště mezi zaparkovanými auty. Děti nedokážou okamžitě odhadnout směr, odkud se zvuk blíží. Jsou impulzivní. Koncentrují se pouze na jednu věc a často to samozřejmě není sledování provozu kolem. Neuvědomují si nebezpečí.

  Ale přejděme k příjemnějším věcem. Zahrajeme si – dnes s malými cyklisty.

  Náš tip:

  Přejeď a nespadni.

  Každé dítě láká přeskočit nějakou nerovnost a udržet se na kole. Nerovnosti jsou na výletě všude na dosah, ale pro menší děti je lepší, dát jim na cestu třeba větvičku, prkénko, prostě nějakou malou překážku.

  Matematika na kole:

  Prvňáci už umějí počítat. Připravíme čtvrtky nebo krabice s čísly a děti musejí absolvovat trať tak, aby každé číslo obkroužily a postupovaly v pořadí, jak jdou čísla za sebou. Samozřejmě, že zpočátku připravíme trať velmi přehledně, až když jsou děti na tuto hru zvyklé, zvyšujeme nároky. Někteří rodiče, obzvláště toužící po škole hrou, přidávají k této aktivitě ještě požadavek, aby děti čísla pojmenovaly i v angličtině…“}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů