Jsou mléčné výrobky vhodné při nachlazení?

 • Mléčné výrobky
 • 2 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Úvahy o zahlenění po požívání mléka můžeme nalézt již ve 12. století. Pocházejí od židovského lékaře Mosese Maimoidese. O zvlhčujícím účinku mléka na sliznice hovoří také tradiční čínská medicína či ajurvéda.Měli by se lidé trpící onemocněním dýchacích cest vyhýbat konzumaci mléka a mléčných výrobků?

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Podle nutriční terapeutky Věry Králové jde o mýtus. Odpůrci mléka tento argument používají velice často. „Neexistujevšak relevantní studie, která by toto tvrzení podporovala. Mléko amléčné výrobky jsou pro nás velice důležité, protože jsounejdůležitějším zdrojem vápníku a obsahují také plnohodnotné bílkoviny.Zakysané výrobky navíc obsahují zdraví prospěšné bakterie mléčnéhokvašení,“ říká Věra Králová.

  Obranná bariéra

  Hlenje jednoznačně prospěšnou obrannou bariérou, která chrání sliznice předpoškozením. Při jeho vyšší tvorbě ale musí být zajištěno i jeho rychlé aúčinné odstraňování. Tak je splněna jeho ochranná funkce – zachytíškodliviny, které jsou potom z dýchacích cest spolu s ním odstraněny.

  Testovacístudie prokázala, že pocit zahlenění udávají lidé po konzumaci nejenmléka, ale i nemléčného testovacího nápoje (který byl od mléka chuťově knerozeznání), a to výrazně častěji ti, kteří věří, že konzumacemléčných výrobků vyvolává vyšší tvorbu hlenu v dýchacích cestách. Pocitzahlenění je tedy podle tohoto testu závislý na víře, nikoli nakonzumaci kravského mléka.

  Kdy mléko opravdu škodí?

  Doporučenívyloučit mléko a mléčné výrobky ze stravy všech, kdo trpí onemocněnímdýchacích cest, není tedy většinou založeno na vědeckých důkazech.Škodlivé je požívání mléka pouze tehdy, pokud má na ně pacientprokázanou alergii. Ta se může projevovat příznaky onemocnění zažívacíhoústrojí, kůže i dýchacích cest. Podle dětské lékařky Jany Fabianovéděti s alergií na bílkovinu kravského mléka mohou trpět chronickou rýmoua zahleněním. Kromě tohoto projevu nemusí mít jiné potíže, a tudíž tatodiagnóza uniká. „U zdravých dětí, které nemají po zbytek rokuproblémy s mlékem, mají je rády, není v žádném případě vhodné vyřazovatmléko z jídelníčku. Má to opodstatnění pouze u dětí s alergií nabílkovinu kravského mléka. Pak se vyřazení netýká jenom zimního období,ale celého roku,“ vysvětluje doktorka Fabianová.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů