Kdo sportuje, hubne rychleji

 • Pravda o hubnutí
 • 4 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Také si myslíte, že čím více budete sportovat, tím rychleji zhubnete? Zkoušíte různá cvičení, kde se během hodiny úplně vyřídíte, ale kila se stále drží nahoře? Odhalte s námi další mýtus!

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Mnoho lidí se domnívá, že když budou hodně sportovat, nebudou se muset omezovat v jídle. Každé sousto pak kompenzují hodinami cvičením, u kterých dostanou pořádně do těla. Bohužel to tak ale nefunguje. Pokud soustavně přetěžujete organismus nesprávným způsobem cvičení, tělo přepne metabolismus na úsporný spalovací systém, což se nedá nijak oklamat nebo změnit. Jde o genetické naprogramování těla pro případ nouze. Jen díky tomuto genu mohli naši předkové přežít roky hladomorů a nedostatku jídla a dalších nepříznivých podmínek.

  Mezi jednotlivými druhy cvičení je tedy velký rozdíl. V základu rozeznáváme dva druhy, tedy cvičení aerobní a anaerobní neboli silové. Aerobní cvičení není nárazové a posiluje činnost srdce. Tréninky trvají déle než 15 minut. Při tomto druhu cvičení je třeba zhluboka dýchat a do pohybu jsou zapojeny velké skupiny svalů. Výsledkem je spalování tuků za pomocí kyslíku. Proto je toto cvičení vhodné, pokud chceme hubnout. Příkladem může být obyčejná chůze, běh, plavání, lyžování a další aktivity. Na druhé straně při anaerobní, silové aktivitě jde o nárazové a náročné cviční, které je prováděno krátkou dobu. V těle dochází k vyčerpání zásob kyslíku a vzniká tzv. kyslíkový dluh. Tato aktivita zvyšuje sílu a částečně vytrvalost. Klasickým příkladem může být posilování s činkami, sprint, či rychlá jízda na kole do kopce. Toto cvičení není příliš vhodné, pokud chcete zhubnout nebo se hýbat především pro radost, udržovat se fit a v kondici.

  „Rovněž je třeba mít na paměti, že nejenom naše osobnost, ale i tělo je individualita se svým specifickým metabolickým projevem. Každý jsme tedy nějaký metabolický typ. Zjednodušeně řečeno, někdo může sníst cokoli, nehýbe se a je stále hubený a někomu naopak stačí trošku popustit uzdu a už jsou nechtěná kila nahoře. Pokud víte, že patříte do té první skupiny (která je bohužel mnohem menší), tak si můžete blahopřát, jak vás matka příroda obdarovala. Jedinci, kteří patří do druhé skupiny, už mají o starost navíc a záleží, jak se s tím každý vypořádá. Tzn., máme-li v sobě dostatek motivace s tím bojovat, je to celoživotní uvědomělá činnost, která může být v počátku nastavena odborníky, kteří nám dokáží přesně stanovit naše energetické potřeby, a také doporučit adekvátní výdej energie, respektive jaké formy tréninku jsou pro toho daného jedince vzhledem k věku, dovednostem a možnostem vhodné,“ říká pohybový specialista David Huf.

  Nesmíme ovšem zapomenout na svalové vybavení, jelikož svaly jsou naše spalovací motory.  Pro obyčejného smrtelníka, jehož ambice je mít zdravé a dostatečně funkční a mobilní tělo, bohatě postačí cvičit 2 – 3 x týdně max. 30-40 min, zaměřit se na již zmíněný aerobní trénink. Tyto cvičení se dají provozovat doma, venku nebo ve fitness centrech. Záleží především na odborném vedení trenéra,“ doplňuje David Huf.

  Pokud se chcete dostat do určité formy a chcete začít opravdu pozvolna, je nejjednodušší cestou chůze. Ještě efektivnější na výdej energie je pak Nordic Walking nebo i běh, pokud si hned napoprvé nenasadíte příliš vysokou laťku. Vždy se jedná o přirozený pohyb na nižší úrovni tepové frekvence. Takže pokud nestíháte docházet cvičit, začněte více chodit. Vynechejte výtahy, po eskalátorech choďte, vystupujte o pár zastávek dříve a zbytek dojděte pěšky.

  Intenzita pohybu je velmi důležitá, určuje, zda budete snižovat tukové zásoby, nebo zvyšovat objem svalů. Měřítkem intenzity pohybu je tepová frekvence.  Tu si každý může změřit sám, když si přiloží prsty na tepnu, například na vnitřní straně zápěstí, spočítá počet tepů za 10 sekund a vynásobí ho šesti. Pro spalování tuků je nutné udržet intenzitu pohybu v aerobní zóně, to znamená mezi 65 až 85 procenty maximální tepové frekvence. Tu si vypočítáte, když od čísla 220 odečtete svůj věk a vynásobíte koeficientem 0,85. Příklad 30 letá osoba má maximální tepovou frekvenci 161,5 (220 – 30 x 0,85 = 161,5).

  Začátečníci by se měli držet spodní hranice doporučené tepové frekvence. Pokud je zvolena příliš vysoká intenzita cvičení, člověk spálí převážně sacharidy, což má za následek brzký nástup únavy.

  Pravidelná pohybová aktivita má velmi pozitivní dopad na naše celé tělo, jak po fyzické stránce, (úprava postavy, zlepšení funkce tělesných orgánů, atd.) tak poté psychické (zvyšuje sebevědomí, kompenzuje pracovní vypětí a stres, posiluje pozitivní myšlení, nabízí nové společenské možnosti).  

  Kdo si dokáže vytvořit tyto celoživotní návyky, tak má většinou vyhráno.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů