Když pes s páníčkem snídá

 • Výživa psů
 • 2 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Na společné snídani či svačině pána a jeho psa nemusí být nic špatného – pokud mají každý svoje vlastní jídlo. Leč leckdo neodolá smutným psím očím a se svým mazlíčkem se o šunku, sýr nebo kousek dortu rád podělí. A to je úplně špatně!

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  „Dáš si dortík, Betynko?“ vrní na svoji obézní jezevčici paní Boženka a na lavičce v parku vybalí krabici se zákusky. Jistěže si dýchavičná Betynka ráda dá. A není zdaleka jediná, která sdílí jídelníček se svou majitelkou. Psů, kteří si dávají do nosu se svými pány, přibývá a veterináři z toho nemají vůbec žádnou radost. „Bohužel, tyto příšerné návyky, časté zejména ve městech, vedou jednoznačně k obezitě zvířat. Pes sice dostane pár potřebných bílkovin, tuků a sacharidů, ale v naprosto nevyvážené formě,“ varuje MVDr. Václav Vozák. „Psi se navíc rozmlsají a dožadují se kousků jídla při každém stolování, i když mají nachystanou plnou misku granulí. Jediný správný trend je oddělená strava.“

  Dalším velmi rozšířeným zlozvykem je dávat psům zbytky jídla, které už nikdo nechce. V psím žaludku tak leckdy končí zkažené potraviny, což může mít za následek závažné onemocnění trávícího traktu psa. Takové jídlo bez milosti vyhoďte a kupte svému psovi kvalitní psí stravu. „Pes přece není odpadkový koš,“ dodává MVDr. Vozák.

  Pokud však přece jen chcete sdílet jídelníček se svým psem a přitom myslet na jeho zdraví, moc si nepochutnáte. „Jídlo nesmí být slané, sladké ani kořeněné a musí obsahovat odpovídající dávku masa, tuků, vitamínů a minerálů,“ hodnotí psí jídelníček veterinář a dodává: „Nejlepším a v zásadě i nejlevnějším řešením tedy zůstává průmyslově vyráběná strava – konzervy a granule.“ Je několik běžných lidských potravin, se kterými si trávicí soustava psa prostě neporadí. Patří k nim například rebarbora, pšenice, cibule, špenát, řepa a nedostatečně tepelně zpracovaná kukuřice nebo červené fazole.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů