Klíšťata v žádném případě nevytáčet

 • Paraziti
 • 3 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • RNDr. Pavel Suchánek
 • Klíšťata, nezvaní a nebezpeční návštěvníci, před kterými nejsme v bezpečí my sami, ani naše děti nebo domácí mazlíčci. Jak se tedy aktivně bránit a co dělat, když už se klíště přisaje, se dozvíte v našem článku.

  {containers“:[{„id“:3,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:4,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Klíšťata jsou obrazně řečeno malí upíři, kteří vytrvale číhají na stoncích trávy či na drobných květech. Neskáčou tedy ze stromů či z jiných vyvýšených míst. Mohou se vyskytnout na jakékoli travnaté ploše, tedy i ve městě. Na člověku nebo zvířatech vyhledávají především místa s tenkou a dobře prokrvenou kůží, ale mohou vylézt až do oblasti vlasů. Hostitel může dostat nejedno závažné infekční onemocnění, jako například klíšťovou encefalitidu, Lymskou boreliózu nebo ehrlichiózu.

  Proti klíšťové encefalitidě, kterou tito parazité přenáší, je možné se nechat očkovat. Průměrně je touto nemocí nakaženo 3-6 % klíšťat. Více informací o možnosti očkování se dozvíte u svého praktického lékaře. Díky očkování se dá této nemoci úspěšně předejít. Proti borelióze však zatím podobná možnost ochrany chybí. Přitom na mnoha místech v České republice je touto nemocí nakaženo až 20% klíšťat. Pokud se tedy nelze chránit očkováním, je nutná prevence. Kdykoli jdeme do přírody, parku, lesa či na vlastní zahradu, je nutností dbát na kvalitní a uzavřenou obuv, ideálně dlouhé kalhoty a samozřejmostí by dnes měly být i nejrůznější repelenty, které hmyz odpuzují. Na výběr máte z široké škály od sprejů až po gely.

  Když nezabere ani prevence, jde o čas. Po návratu z přírody by se člověk měl důkladně prohlédnout. Pokud najdete ještě nepřisáté klíště, je důležité ho správně zneškodnit. V žádném případě klíště nemačkejte, ani se ho nesnažte mechanicky rozdrtit. Ideálním způsobem likvidace je zabalit klíště do kousku papíru a na nehořlavém podkladu zapálit. Když už si však vetřelec své místečko našel, je nutné ho správně odstranit. Rozhodně se neuchylujeme k variantám vytáčení, mydlení, olejování klíštěte a rány a podobných zastaralých lidových rad. Klíště se v ráně drží sacím ústrojím dlátovitého tvaru s chelicerami a rozhodně není zašroubované na závit. Kroucení tedy může snadno způsobit, že klíště vytáhneme, ale přetržené a hlavička s kusadly zůstane v ráně a riziko nákazy či zanícení se podstatně zvyšuje. Stejně tak pokud ho potíráme nějakou „osvědčenou tinkturou“, může se stát, že se parazit začne dusit a celý svůj obsah vyzvrátí do rány, což také rapidně zvyšuje možnost nákazy. Klíště rovněž neuchopujeme prsty! Uchopíme jej plochou pinzetou těsně za hlavičkou a kývavými pohyby či stálým tahem odstranit. Klíště se obvykle samo poměrně snadno pustí. Po odstranění je nutné ránu opět vydesinfikovat a stejně tak pinzetu, kterou jsme k odstranění použili. Klíště je poté potřeba zneškodnit způsobem popsaným výše.

  V dnešní době lze v lékárnách sehnat již celé sady na manipulaci s klíšťaty od pinzet, přes desinfekci a přípravky na zahubení klíštěte až po gumové rukavice, abyste s klíštětem přišli do kontaktu co nejméně a odstranění bylo co nejrychlejší a nejbezpečnější.

  Pokud nepozorujete po odstranění parazita žádné podezřelé příznaky, není nutné vyhledat lékaře. Jestliže však rána mění barvu, opuchá, či v případě, že se objeví po určitém období na těle červené „modřiny“, nebo když klíštěti v ráně zůstane hlavička s kusadly apod., je nutné lékaře vyhledat a svěřit se do péče odborníků. Existuje také možnost zaslat klíště na vyšetření do laboratoře, kde vám do šesti pracovních dní bude sdělena informace o infekčnosti klíštěte.

  S klíšťaty není legrace a není radno jejich hrozby – bakterie a viry, které mnohdy přenáší, brát na lehkou váhu. Je tedy nutné, být bdělý a opatrný. Nestačí se spolehnout pouze na repelent nebo jen na očkování,“ doporučuje RNDr. Pavel Suchánek. Dbejte na maximální prevenci, a když už se cizopasníkovi podaří se do vás zakousnout, neváhejte v případě nutnosti vyhledat lékařskou pomoc.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  RNDr. Pavel Suchánek
  RNDr. Pavel Suchánek
  Specializace: výživa, vyvážené stravování