Lze věřit nápisům na obalech potravin poukazujícím

 • Informace na obalech
 • 2 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Podvádět se nemá, konstatoval již před pěti lety Evropský parlament, když ve svém nařízení zakázal uvádět na obalech potravin a potravinových doplňků nedoložená zdravotní a nutriční tvrzení. Většina výrobců se tím ovšem zatím neřídí.

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Hned na začátku je třeba říci, že kdyby každý zdravý člověk konzumoval pravidelně vyváženou stravu, nemusel by se informacemi o prospěšnosti té či oné látky v nakupované potravině vůbec řídit. Pestrá strava – ono často zapomínané „jíst střídmě z bohatého stolu“, by totiž měla zajistit přísun všech složek nezbytných pro správný vývoj organismu. Bohužel se často stává, že i díky různým reklamním kampaním ze svých jídelníčků zcela programově vynecháme celé skupiny potravinářských produktů a problém je tady. Ne ale pro některé výrobce zejména potravinových doplňků – ti vám promptně nabídnou řešení v podobě svých produktů, bez nichž by se, jak se vás snaží přesvědčit jejich propagace, zcela jistě u vás projevily podstatné zdravotní problémy.
  Zdaleka ne všem nutričním a zdravotním tvrzením lze ale věřit a příslušná tvrzení nejsou navíc schopny potvrdit či vyvrátit ani klasické dozorové orgány. Podle Jana Vavrečky z katedry podnikového a evropského práva FMV VŠE v Praze především proto, že nedisponují ani potřebnými detailními znalostmi, ani nemají na drahé a podrobné rozbory peníze. Orgány typu Státní veterinární správa ČR nebo Státní zemědělská a potravinářská inspekce ČR tak v praxi kontrolují pouze dodržování bezpečnosti potravin podle zákona o potravinách a příslušných vyhlášek.
  Pravdivost zdravotních a výživových tvrzení ale svého soudce má – je jím Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA). Ten také postupně zveřejňuje povolená tvrzení, u nichž má spotřebitel záruku, že příslušné tvrzení je vědecky doloženo. Milovníci žvýkaček bez cukru tak mají například od letošního léta potvrzeno, že jejich žvýkání skutečně zabraňuje tvorbě zubního plaku.
  Většinu žádostí o možnost poukázat na obalech potravin na prospěšnost v nich obsažených látek nicméně EFSA zamítá. Často i proto, že míra účinku zvolené látky je různá podle obsahu této látky v potravině. Nebo proto, že některé účinky nelze vědecky doložit okamžitě. Přesto EFSA postupně dělí výrobce potravin na seriózní a neseriózní. Ty poctivé poznáte mimo jiné podle toho, že některé pojmy už vypustili ze svého slovníku.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů