Minerální látky v našem těle

 • Minerální látky
 • 3 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • RNDr. Pavel Suchánek
 • Přestože jsou pro správné fungování našeho organismu nezbytné, tělo si je nedokáže vytvořit samo. Proto je dobré vědět, v čem jsou obsažené a jak je naše tělo využívá. Poznejte s námi potřebné minerální látky.

  {containers“:[{„id“:3,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:4,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Tělo minerální látky přijímá skrze potravu a pití. Mnoho lidí dnes však trpí nedostatkem právě těchto látek, což je způsobeno zejména nevhodnou a nevyváženou stravou. V praxi pak jsou takoví lidé náchylnější k nemocem a mnohem častěji se u nich vyskytují i takzvané civilizační choroby. Přestože si myslíme, že přijímáme minerálních látek dostatek, nemusí to znamenat, že máme vyhráno. Záleží totiž i na jejich vzájemném poměru v lidském těle.

  Jak již bylo řečeno, minerální látky jsou pro člověka nezbytné, protože umožňuji a kontrolují metabolické pochody, jsou nezbytné při vedení nervových vzruchů, podílejí se na tvorbě tělesných tkání a působí v těle jako aktivátory hormonů a enzymů. Mezi hlavní a nejznámější můžeme zařadit hořčík, železo, draslík, sodík, vápník, a fosfor.

  A k čemu jsou minerální látky potřebné?

  Hořčík (Mg)

  Reguluje srdeční rytmus, chrání nervy a pomáhá tělu využívat vitaminy C, E a přeměňovat glukózu na energii. Hořčík také hraje významnou roli při řízení svalových kontrakcí. Podílí se na procesu srážení krve, vzniku estrogenů, v činnosti trávicí soustavy. Nedostatek hořčíku se projevuje křečemi ve svalech, pocity na omdlení, nervozitou, poruchami správného fungování střev či tikem v oku. Zvýšený příjem hořčíku by měli mít zejména děti v období rychlého růstu i těhotné a kojící ženy. Rovněž jeho příjem můžete zvýšit v období, kdy jste vystaveni stresu. Pro dobré vstřebání a využití hořčíku bychom měli mít také dostatek vápníku. Hořčík a vápník by pak pro udržení rovnováhy měly být udržovány v poměru 1:2. Ideálním zdrojem hořčíku jsou ořechy, nejrůznější semínka, pšeničné klíčky, ale také zelená listová zelenina, jablka nebo ryby.

  Železo (Fe)

  Umožňuje buňkám dýchat, a to díky tomu, že má zásadní význam pro stavbu a funkci hemoglobinu (červené krevní barvivo v červených krvinkách, které mají za úkol přenos kyslíku v organismu). Železo také zvyšuje obranyschopnost organismu. Při nedostatku železa ve výživě vzniká chudokrevnost (anémie) při které jsou často pociťovány stavy jako pobledlost, malátnost, únava. Železo je obsaženo ve vaječném žloutku, mase, luštěninách, ale také třeba v meruňkách a listové zelenině. Pro lepší vstřebávání železa je vhodné přidat k potravě i zdroj vitaminu C, například kus ovoce.

  Draslík (K) a Sodík (Na)

  Draslík je nezbytný, aby nám správně fungovaly svaly, zvláště pak srdce. Spousta z enzymů také potřebují draslík, aby mohly správně fungovat. Sodík je pro tělo rovněž důležitý, ale ve velké míře může tělu uškodit. Vyšší příjem sodíku také způsobuje ztráty draslíku v organismu. Nedostatek draslíku se projevuje únavou, nesprávným fungování střev, nespavostí či poruchami srdečního rytmu. Oba prvky se podílí na přenosu nervových impulsů. Draslík je obsažen v luštěninách, bramborech nebo ořechách, sodík pak v soli.

  Fosfor (P)

  Má velký význam při stavbě kostí a zubu, účastní se na biochemických reakcích v organismu a je důležitý pro správné fungování mozku a nervů. Ve větší míře ho nalezneme v rybách, masu, mléčných výrobcích, ve vaječném žloutku a luštěninách.

  Další minerální látky, které naše tělo rovněž v malé míře potřebuje, jsou například chlor, síra, chrom, fluor, jod, kobalt, měď, mangan, molybden, nikl, selen křemík, vanad, zinek, germanium a bor. O nich ale třeba někdy příště.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  RNDr. Pavel Suchánek
  RNDr. Pavel Suchánek
  Specializace: výživa, vyvážené stravování
  Nestlé

  Mezi Vodami 2035/31, 143 00 Praha 4 - Modřany; IČ: 45799504, DIČ: CZ45799504
  Společnost je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, spisová značka oddíl C, vložka 10481.
  © 2017 Copyright Nestlé Česko s.r.o.