Naše fenka čeká štěňata

 • Péče o psa
 • 2 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Krytí fenky se podařilo a chlupaté nadělení bude brzy na světě, většinou za 63 dní.Ale kde rodit, doma, nebo na veterině?

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“A jak se o budoucí mámu starat?

  Zda se krytí povedlo, pozná zkušený veterinář pohmatem už v 28. dnu březosti. Ultrazvukem je dokonce možné zjistit přibližný počet štěňátek. „Chovatel začátečník však rozpozná březost své fenky i prostým pohledem, a to mezi pátým a šestým týdnem březosti. Cecíky jsou zduřelé, břicho se zvětšuje. Velikost břicha však nemusí být závislá na počtu štěňat, může být ovlivněna i množstvím plodové vody,“ upozorňuje MVDr. Petr Procházka.

  Během březosti se mění i chování fenky. Je to zkrátka budoucí máma. Některá se od svého pána ani nehne, hledá u něj bezpečí, k psům se však může chovat dominantě, až agresivně. Je to instinktivní chování a má fence zajistit vyšší postavení v hierarchii smečky. Jiná se naopak uchýlí do ústraní a chce mít od všech lidí i psů klid.
  Už pár týdnů před porodem je dobré připravit fence „porodní bednu“ a začít ji na ni zvykat. Fenka si hledá vhodné místo, kam potomky přivede, a pokud jí je nepřipravíte, můžete mít nadělení třeba ve skříni nebo na nové pohovce. A nezapomeňte na krmivo pro březí feny, na trhu jsou v současnosti k mání velmi kvalitní granule.

  A jak to zařídit s porodem? Rodit doma, nebo na veterině? „Záleží na několika okolnostech,“ říká Josef Duben ze Státní veterinární správy. „Na plemeni, na tom, zda fenka rodí poprvé, a také na vašich chovatelských zkušenostech. Lze doporučit konzultaci s vaším veterinárním lékařem. Obecně lze říci, že zdravá fenka zvládne porod sama a dokáže se o štěňata postarat. Musí mít k dispozici klidný pelíšek, vodu k pití a je dobré být nablízku a popřípadě pomoci. Kojící feně je třeba obstarat speciální granule pro kojící a pak i speciální výživu pro štěňata.“
  Také sledujte, čistí-li se fenka po porodu správně a nezapáchá-li. Štěňata prohlédněte, jsou-li dobře vyvinutá. Správně by se měla hned po porodu snažit dostat ke struku a začít sát. Musíte je udržovat v teple, nesmějí prochladnout!
  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů