Nejste náhodou alergici?

 • Alergie
 • 3 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Mazlíčka se nemusíte zbavovat! Pan Karel, stavební inženýr, si konečně splnil svůj sen (ale hlavně sen svých dětí) a do nového domu si pořídil psa. Pan Karel začal kýchat, pokašlávat, na svět hleděl uplakanýma očima. Ortel lékaře byl nemilosrdný: Máte alergii na psa!

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Pro Karla a jeho rodinu to bylo naprosto nepřijatelné řešení. Naštěstí přišla dobrá zpráva: Karel se může léčit podáváním léků proti alergii (léčbu určí odborný lékař na základě zjištěných alergenů) a rovněž je možné snížit uvolňování alergenů ze zvířete. „Problémy totiž nezpůsobuje srst zvířete, v té se alergeny pouze shromažďují, a nezáleží ani na typu srsti,“ říká alergoložka Ivana Šetinová. Účinným prostředkem k odstranění alergenů ze srsti je podle alergoložky pravidelné koupání zvířete alespoň dvakrát týdně. „Před alergií vás nezachrání ani „naháči“ nebo krátkosrstá plemena. Alergeny jsou přítomny např. v krvi, slinách, moči, potu, odumřelých buňkách, výměšcích mazových žláz, v exkrementech a samozřejmě v kůži a kožních šupinkách,“ potvrzuje veterinář MVDr. Václav Vozák. A nejde jen o hlazení nebo olizování. „Drobné částečky se dostanou do vzduchu s prachem a vytvoří aerosol, který vdechujeme,“ dodává veterinář. Velmi agresivně působí alergeny koček. A nemůže za to srst, jak se lidé často domnívají, ale bílkovina obsažená v potu a slinách koček. Nahaté egyptské kočičí krásky nás tedy před alergií rovněž neochrání. „Můžeme být alergičtí i na všechny hlodavce a na ptáky, v tomto případě však alergii způsobují hlavně roztoči,“ upozorňuje MVDr. Vozák. Prudké reakce mohou vyvolat také alergeny koně (nacházejí se zejména ve slinách), u hadů, ještěrů a jiných plazů jsou příčinou alergických reakcí drobné šupinky kůže, které se vznášejí ve vzduchu.

  A nejde jen o domácí mazlíčky a hospodářská zvířata. Tak například paní Jarmila z Prahy 8 má alergii na velblouda – na alergologii v pražské Nemocnici na Bulovce se s tímto případem setkali poprvé. Alergie na zvířata byla před několika desítkami let spíše vzácností, ale se vzrůstajícím množstvím domácích mazlíčků chovaných v bytech se počet případů zvýšil v řádech stovek procent. „Projevuje se nejen kýcháním, kašlem a záněty spojivek, ale také ekzémy,“ říká dermatoložka MUDr. Naďa Vojáčková z Nemocnice Na Bulovce. Na vině však nejsou podle lékařky jen naši zvířecí kamarádi, ale především životní prostředí, strava obsahující alergeny, čisticí a prací prostředky a dokonce i nadměrná hygiena. Venkovské děti jsou k alergiím méně náchylné než děti městské.

  „Výskyt zvířecích alergenů lze naštěstí omezit také pomocí speciálního roztoku, který se vtírá do srsti zvířete, protože roztok alergeny obalí a zneutralizuje. Vytřením ze srsti se alergeny odstraní,“ říká MVDr. Vozák. Existují dvě varianty přípravku, jedna na psy a druhá na kočky, ptáky a drobné savce. Existují i přísady do praní, které odstraňují zvířecí a roztočové alergeny. Pokud tedy nějakého mazlíčka doma máte a teprve pak zjistíte, že jste na něj alergičtí, rozhodně se ho nemusíte ihned zbavovat!

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů