Nela Boudová preferuje kvalitní a pestrou stravu

 • Život slavných
 • 4 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Herečka Nela Boudová je vegetariánka. Z toho je jasné, že jí záleží na tom, co jí. Ke zdravým stravovacím návykům vede také své syny. Do vegetariánství rodinu ani nikoho jiného nenutí. Považuje to za osobní rozhodnutí, které nemusí být vhodné pro každého.

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Jaký máte vztah k jídlu? Záleží vám na tom, co jíte?

  Jím ráda jako většina lidí. Mám ráda vše, co není příliš zdravé, miluji sladké, kynuté a smažené. Snědla bych tuny sladkostí, pila bych nejraději tu nejsilnější kávu a nejsladší vína.
  Za ta léta, kdy jsem sama sebou, ale vím, že právě tyto pokrmy mému tělu nedělají dobře, a naučila jsem se ovládat. Sladké jím výjimečně, kynuté a smažené vůbec, kávu jednu denně a víno jen zřídka.

  Snažíte se jíst zdravě? A co to pro vás znamená?

  Nejím maso, a tak se snažím, aby potraviny byly pestré a kvalitní, a snažím se nepřecpávat. Myslím, že zdravě jím a vegetariánství mi vyhovuje. Nebyl to ale zdravotní důvod, proč jsem se pro vegetariánství rozhodla. Nepřesvědčuji nikoho dát se na tuto cestu, protože to pokládám za velmi intimní věc, ke které si každý musí dojít sám. A co vyhovuje jednomu, nemusí být dobré pro druhého. Jen si myslím, že lidi by vážně měli pozorovat, jak se po kterém jídle cítí. Také je důležitý klid při jídle. Já ale také často do sebe naházím bez rozmyslu něco jen tak v kuchyni u pultu a u toho třeba telefonuji či uklízím. To rozhodně není zdravé. S věkem se však lepším a dopřávám si na jídlo více klidu.

  Snídáte celá rodina společně? Jak vypadají vaše snídaně?

  Bohužel se to často nedaří, ale já se snažím alespoň ráno posedět u stolu s dětmi, když snídají ony. Snídat tak brzy je pro mne náročně. O víkendu, když kluci vstávají později, se to daří lépe. Společné chvíle u stolu jsou důležité, ale těžko dosažitelné. Zavedla jsem odpolední postel. Když se sejdeme, lehneme si a čteme si společně knížku.

  Jaké je vaše nejoblíbenější jídlo?

  Asi jeden salát podle thajského receptu. Je z manga, okurek a opražených kešu oříšků. Pak je tam čerstvá máta a koriandr. Dohromady to tvoří dokonalou, vytříbenou chuť. Objevila jsem ho nedávno, dělá ho má nejlepší přítelkyně. Vždy bych nejraději snědla plnou mísu a říkám si, že nic lepšího k jídlu neznám.

  Co nejčastěji vaříte vašim dětem?

  U dětí se nejoblíbenější jídlo střídá, hlavně u staršího, dvanáctiletého syna. On je vyslovený požitkář a dokáže o jídle mluvit tak dlouho a s takovou láskou, že si často říkám, jestli si tím něco nekompenzuje v citové oblasti. Zkoumám to rozhovorem na toto téma s ním a on mě vždy ubezpečí, že je vše v pořádku, že jen rád „papinká“. Takže největším dárkem pro něj je jít do opravdu dobré restaurace. Doma vařím právě v tomto období fazole, tak nějak po mexicku. Ty mají teď rádi oba dva kluci.

  Máte nějaký trik, jak naučit děti jíst zeleninu či jiná zdravá jídla?

  Myslím, že se s tím musí začít hned od počátku, jinak to jde těžko. Byla jsem v tomto směru důsledná a vyplatilo se to. Oba kluky jsem rok kojila a pak dbala na to, co jedí. Sladké bylo jen výjimečně. Myslím, že v tomto směru je nejhörší mít doma na jednom místě košíček se sladkostmi. Nebo ten příšerný zvyk na Mikuláše, kdy dítě zažívá strach z čerta a pak dostane pamlsky. Co se mu asi tak uloží do podvědomí? „Mám strach, aha, dám si sladké.“ Pak babičky… Je nutné jim vysvětlit, že stravovací návyky jsou dnes jiné než dříve a nekompromisně si stát na svém. Je jasné, že matka dítě neuhlídá a sladké stejně dostane – i ty příšerné limonády a džusy, ale je nutné to omezit, jak to jen jde. Moji kluci teď vždy sáhnou po zelenině místo sladkého a saláty vyloženě vyžadují.

  Držela jste někdy diety, musíte se hlídat, abyste byla štíhlá?

  Skutečnou dietu jsem úplně nedržela, protože toho nejsem schopna. Obdivuji kamarádky, které si ráno navaří do krabiček na celý den. Nejsem systematická a neumím myslet v tomto směru dopředu. Mám ale období, kdy se velmi v jídle kontroluji. Vynehávám pečivo a sladké a více se hýbu. Po sedmnácté hodině už nejím. Štíhlou postavu mám od přírody jen částečně. Určitě kdybych nehrála a nemusela se vejít do kostýmů, měla bych pár kilogramů navíc. Jeviště je takový můj rada.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů