Nesnáším školu. Anebo jak motivovat dítě k učení

 • Výchova dětí
 • 3 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Každým dalším ročníkem je škola náročnější. Dětem postupně přibývají povinnosti, domácí úkoly a hodnocení pomocí obrázku je vystřídáno známkami. Na tyto změny může každé dítě reagovat jinak.

  {containers“:[{„id“:3,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:4,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Zatímco jedno si získá pozitivní přístup ke škole ihned, jiné může pociťovat problémy a začne ztrácet zájem o učení. Jednoho dne tak přijde domů a prohlásí: „Nesnáším školu!“

  I když vás tato situace může zaskočit, není třeba hned panikařit, dítě kritizovat či obviňovat všechny paní učitelky ve škole. Pokud vaše dítě prohlásí, že nemá rádo školu, zkuste nejprve zjistit, proč tomu tak je. „Nejčastější příčinou selhávající motivace je, že se dítě ve škole nudí (není uspokojena jeho přirozená zvědavost, nároky na něj jsou příliš malé), nebo je naopak přetížené, nestíhá a nezažívá ve škole úspěch. Takto je více než přirozené, že začíná školu nesnášet,“ říká psycholožka Mária Balážová.

  Může nějakou dobu trvat, než přijdete na to, proč vaše dítě nesnáší školu. Najděte si důvěrnou chvilku, například při kreslení a zeptejte se ho, co mu na škole vadí. Může to být například přísná paní učitelka, možná nestíhá tempo, nerozumí zadaným úkolům, cítí se nepopulární, má málo přátel, nebo má možná problém s konkrétním spolužákem, který si ho dobírá. Příčinou však může být i porucha učení, kterou diagnostikuje odborník. I v tomto případě je kritika neopodstatněná, vašemu dítěti nepomůže, ale spíše uškodí a problém jen prohloubí.

  Klíčem ke správné motivaci je komunikace. Hodně si se svým školákem povídejte a určitě přijdete na kořen problému. Čtěte, dělejte s ním domácí úkoly, ptejte se ho, co se ve škole naučil, ne jaká byla známka. Tímto způsobem se vám otevře, rozpovídá se. „Vy byste mu zase měli na oplátku dát pocit, že za ním stojíte za všech okolností a že mu chcete s problémem ve škole pomoci,“ doporučuje psycholožka.

  Pozor však, aby vaše snaha motivovat dítě nebyla přehnaná. „Důležité je stanovit reálné a dosažitelné cíle. Není na škodu, pokud rodiče trošku zvýší své očekávání, ale zároveň musí být schopni dostatečně dobře dítěti vysvětlit, co od něj očekávají. Pozor na nerealistická očekávání. Mohou vést k neustálým selháváním dítěte, které se může negativně podepsat na jeho sebevědomí. Vždy je lepší se soustředit na jeho silné stránky a podporovat právě tyto,“ upozorňuje Mária Balážová.

  Spousta rodičů si zvykne své děti za dobré výsledky ve škole odměňovat finančně, ale pravdou je, že tímto způsobem u nich vytvoříme spíše vztah k penězům než k získaným poznatkům. „ Lepší cestou jsou malé odměny formou privilegií, například, že dítě může zůstat večer déle vzhůru, může jít ven s kamarády nebo si hrát na počítači. Navíc, pokud byste chtěli využívat jako motivaci peníze, může se rychle stát, že vám dojdou.“

  Nezapomínejte dítě podporovat v tom, co ho baví a oceňujte jeho úspěchy. Každý potřebuje pochvalu, dítě o to víc.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů