Nezapomínejte na svou paměť

 • Posílení paměti
 • 2 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Říci „nepamatuji se“, není hanba. V dnešním světě přetlaku informací je přeci mozek zahlcený nejrůznějšími podněty. Právě proto si většina lidí píše úkoly a důležité termíny do diáře. Nezáleží přitom na tom, zda jde o klasicky papírový nebo „inteligentní“ elektronický diář. Cílem je na nic nezapomenout.

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Mimo to, neustále trénovat mysl je potřebné i v době, kdy jsme se na ni přestali spoléhat. Několik dobrých rad od odborníků Vám v tom pomůže.

  1. Hrajte si

  Všimli jste si, kolik seniorů luští křížovky? Často jim to poradil lékař. Skvěle se při nich trénuje paměť. „Při logických či slovních úlohách testujete svoje mozkové buňky bez ohledu na věk,“ potvrzuje psycholožka PhDr. Mária Balážová. „Sáhněte po křížovkách, sudoku, matematických úlohách či cvičeních na rozvoj prostorového vidění. Opravdu to funguje,“ doplňuje. Navíc, při běžných počtech se snažte vyhnout kalkulačce. „Myšlení, paměti a soustředění pomáhají rovněž některé kreativní činnosti jako malba, keramika nebo vyšívání.“ Doplňuje výpočet prospěšných činností psycholožka.

  2. Také vitamíny pomáhají

  Odborníci radí, že různorodá a vyvážená strava je základem pro udržení dobrého zdraví, tedy i paměti. Pomocníky pro udržení zdraví a podpory organismu, se nám mohou stát například vitamíny skupiny B, vitamíny C, D nebo E. Snažte se je v dostatečné míře přijímat v přirozené formě, tedy ve stravě. Například vitamíny skupiny B najdete především ve vajíčkách, drůbežím či rybím mase, v kvasnicích a mléčných výrobcích. Vitamín E, který přispívá k ochraně buněk před oxidačním stresem, přijímáme v slunečnicových semínkách, špenátu, olivách i fazolích.

  3. Dopřejte si pohyb

  Čerstvý vzduch a pohyb pomáhají celému našemu tělu a přispívají i ke zdravé mysli. Zrychlená činnost organismu podporuje činnost srdce, a tím také okysličení těla. Navíc pravidelný sport, například obyčejná chůze, přispívá k lepší imunitě, fyzickém i duševním zdraví. „Na naší dobré náladě se výrazně podílí účinek hormonu endorfinu, který se do těla vyplavuje po absolvování dostatečně intenzivní zátěže převážně aerobního charakteru např. běh, jízda na kole, plavání, nordic walking, atd.“ říká kondiční trenér David Huf a dodává: „Nesmíme zapomenout také na správně dávkované silové cvičení, převážně zaměřeno na posílení hlubokých svalových vrstev, zajišťující správné držení těla a je vynikající prevencí proti bolestem v zádech z důvodu sedavého zaměstnání nebo jednostranné zátěže.“ Pro pozitivní účinek na zdraví bychom se denně měli alespoň 30 min intenzivně pohybovat. Pohybové spektrum David Huf doporučuje rozdělit v poměru 60-70% aerobní pohyb, 20-30 % silový trénink (klidně jen s vlastní vahou těla) 10% uvolňovací, dechové a protahovací cvičení. V závislosti na vyšším věku se tento poměr mění s výraznějším poměrem relaxačních a dechových nenáročných cviků. Jestli máte oblíbené turistické trasy nebo cyklotrasy, podělte se o ně s námi v aplikaci Plus kolem Vás.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů