Objetí je příjemné a odbourává stres

 • Objímání
 • 3 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Patříte k těm, kterým je tělesná blízkost a objetí příjemné? Jestliže ano, můžete být spokojení. I odborníci totiž potvrzují, že objímání má pozitivní vliv na naše zdraví.

  {containers“:[{„id“:3,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:4,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Tělo tomu rozumí

  Tělesný kontakt dvou lidí, kteří se mají rádi, redukuje stres, napětí, úzkosti, snižuje tlak, zlepšuje paměť a celkově podporuje zdraví. A to v případě, že jde o životní partnery, rodiče a děti nebo třeba blízké přátele. Podmínkou však je, aby objetí bylo míněno upřímně a předáno s pozitivním naladěním. Objetí je v podstatě expresivní projev lásky a náklonnosti, a proto je velmi důležité, aby bylo chtěné a dobrovolné. Při objímání naše tělo produkuje hormon oxytocin, který je mnohdy označován za hormon štěstí. Tělo matky ho vylučuje například při porodu a je považován za látku, která pomáhá matkám lépe přilnout k děťátku.

  Pouze upřímné objetí pomáhá

  Nechtěné objetí má totiž přesně opačný efekt. Když se nedobrovolně ocitneme v situaci, která je pro nás nepříjemná, stupňuje se produkce stresových hormonů a pocit napětí. V takovém případě jde vlastně o narušení intimní zóny, kterou má každý člověk jinak nastavenou. Obecně se však uvádí, že to je vzdálenost do 60 cm. K nedorozumění může dojít zejména při setkávání různých kultur. V přímořských krajích jižní Evropy se mezi sebou například polibkem na tvář běžně zdraví také muži, kdežto pro konzervativnější sever je typický pouze verbální pozdrav.

  Objímáme se málo?

  Na potřebu objetí a tělesné blízkosti upozorňuje akce „Objetí zdarma“, slyšeli jste už o ní? Dobrovolníci v rámci této iniciativy obejmou na ulici kohokoli, kdo si o to řekne. S „pouličním objímáním“ jako první přišel jeden Australan, který se ocitnul v tíživé životní situaci a jediné, co skutečně potřeboval, bylo právě objetí. Vzal proto kus kartonu, na který napsal: „Objetí zdarma“ (Free hug), a čekal, jak zareaguje okolí. Ukázalo se, že ani zdaleka není jediný, kdo touží po povzbudivém lidském doteku. Inspiroval tak spoustu dalších lidí a dnes, díky odhodlaným aktivistům, se můžete s „Objetím zdarma“ setkat po celém světě. Kdokoliv je však zapojený do této aktivity, by měl být obeznámen s tím, že jde o určitý způsob zábavy a účastní se dobrovolně a bez nátlaku. V opačném případě by mohl být jedinec, který s podobnou aktivitou vnitřně nesouhlasí, vystaven emočnímu stresu.

  Vše začíná v dětství

  Každý z nás má jinou potřebu doteků. Kontakt s blízkými je však zcela zásadní a pozitivní emoci, kterou v sobě máme, bychom se měli učit předávat svým blízkým již od útlého věku. Právě proto je velmi důležité věnovat dětem hned od narození mnoho fyzického kontaktu. Odborníci doporučují děti často hladit, objímat, ale také jemně masírovat nebo s nimi hrát tzv. dotekové hry jako třeba „Vařila myšička kašičku“, „Milá teto tečka, posílám ti křečka“ a jiné. Doteky nejbližších osob naplňují potřeby miminka a rozvíjíme tak jeho propriocepci, tedy schopnost vnímat polohu vlastního těla v prostoru, což je velmi důležitý tělesný smysl.

  Neváhejte a dejte ještě dnes průchod svým citům. Uděláte radost svým nejbližším i sami sobě.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů
  Nestlé

  Mezi Vodami 2035/31, 143 00 Praha 4 - Modřany; IČ: 45799504, DIČ: CZ45799504
  Společnost je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, spisová značka oddíl C, vložka 10481.
  © 2017 Copyright Nestlé Česko s.r.o.