Oslavy – dobré jídlo a přejídání

 • Vánoce
 • 2 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Oslavy Vánoc a příchodu nového roku jsou možná více, než je zdrávo, spojovány s jídlem. S různými pochoutkami a cukrovím si řada z nás spojuje klid a pohodu. Na rodinných návštěvách zkoušíme různá cukroví a speciality.

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  A oslavy se tak stávají pro náš zažívací trakt velkou zátěží. A to nejen pro lidi, kteří trpí nějakou chorobu zažívacího traktu a jsou tím pádem více ohroženi komplikacemi, ale tím, že lidé hodují, pijí více alkoholu, holdují těžkým a tučným věcem, nastávají potíže i u zdravých lidí. „Nejčastější jsou žaludeční obtíže jako zvracení, průjmy, pocit nadmutí, plynatosti. Jde-li opravdu o zdravé jedince, nejsou dále ničím ohroženi, stačí držet přechodně dietu, jíst lehká jídla, pít bylinkové čaje,“ vysvětluje gastroenterolog Michal Kolář z centra Komplexní gastroenterologie Euresis. Ve většině případů podle něj není ani nutné navštěvovat lékaře. V případě pálení žáhy a pocitů na zvracení či pocitu přejedení je vhodné si v lékárně koupit nějaký přípravek na snížení kyselosti žaludeční šťávy. V případě průjmů pomáhají bylinkové čaje (máta, meduňka, třezalka) a dieta – dostatek tekutin, které nejsou sycené, a jen málo jídla, pokud možno vše připravované na vodě, suché rohlíky, kaše…

  Výrazně ohroženější jsou podle doktora Koláře ale pacienti, kteří trpí nějakými chronickými chorobami. Například pacienti s chorobami žlučníku (kaménky, záněty) by podle něj měli být opatrní, protože při porušení životosprávy jim hrozí akutní zhoršení chronických obtíží, které mohou vyvrcholit akutním žlučníkovým záchvatem, kdy je nutná hospitalizace, infuzní léčba a případně i urgentní operace – odstranění žlučníku. „Každý, kdo má nemocný žlučník, by měl mít u sebe lék na zklidnění žlučníku v případě obtíží, zde dobře pomáhají Algifen kapky. Nejlepší prevence je ale střídmost v jídle a alkoholu,“ říká Michal Kolář. Většina pacientů s chronickým zánětem slinivky musí podle něj držet přísnou dietu a abstinovat. V případě porušení diety hrozí akutní vzplanutí chronického zánětu slinivky břišní. „Ta už každého ohrožuje přímo na životě, může dojít k selhání tohoto orgánu. Zde radím všem, kteří mají chronický zánět slinivky, poruší životosprávu a mají obtíže: rozjeďte se co nejdříve do nemocnice,“ zdůrazňuje M. Kolář. Opatrní podle něj musí být také pacienti s nemocnými játry. V tom případě pozor na alkohol, zvláště pak tvrdý. Člověka s pokročilým jaterním onemocněním může zabít i malá dávka alkoholu.

  Hlavním doporučením doktora Koláře je střídmost. „Lidé, neblázněte, dobře najíst se dá i decentně a oslavovat silvestra se přece nemusí jen alkoholem,“ uzavírá doktor Michal Kolář.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů