Péče o psa v zimě

 • Domácí mazlíčci
 • 3 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Neměli bychom spoléhat na to, že si náš psí kamarád poradí s chladným počasím sám, a na nastávající zimu ho řádně připravit.

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Městské psy lze třeba již od podzimu otužovat. Jakmile však uhodí mrazy, pobyt venku musíme přizpůsobit povaze a rase psa. Severští psi nebo lovecká plemena budou ze sněhu blahem bez sebe, jiní se začnou v závějích nešťastně motat. Namrzlé koule sněhu na tlapkách nejsou vůbec nic příjemného a pejsek umí své znechucení dát patřičně najevo. Problémy však nezpůsobuje jen sníh, ale i zledovatělé cesty, a hotovým rizikem jsou pro psí tlapky prosolené chodníky ve městech.
  „Pokud svému psímu miláčkovi nevydrbeme po procházce kožich dosucha, neopláchneme mu tlapky a nenamažeme je například vazelínou, kůže popraská a je náchylná k infekcím, podchlazení zas může vyvolat laryngitidu,“ varuje odborník ze Státní veterinární správy Josef Duben. A jak udržet psovi kondici? Když mrzne, až praští, stačí půlhodinová procházka, některá plemena však zimu přímo nesnášejí, a jakmile nás po vykonání potřeby nutí jít domů, neměli bychom na ně naléhat.

  Oblečky jen výjimečně
  Psi, zvyklí na teploučký byt, jsou v zimě paradoxně více ohroženi nemocemi z prochladnutí než vesničtí hlídači pobíhající od rána do večera po zahradě. Přechod z vyhřátého bytu do venkovního mrazu znamená pro organismus „gaučáků“ opravdový šok. Velké oblibě se proto těší nejrůznější zimní oblečky, ty však veterináři doporučují pouze starším pejskům, kteří mají bolestivá onemocnění páteře. Pes nemá potní žlázy, tělesnou teplotu reguluje vylučováním vodních par dechem a regulační plochu přirozeně zvětšuje vyplazením jazyku. Je-li mu v oblečku horko, chladí se pomocí jazyku stejně jako v létě. O to je pak náchylnější k zánětu dýchacích cest.

  Když pes žije venku
  Psi žijící celoročně venku by k tomu měli být skutečně předurčeni svým původem. Pokud náš pes nemá hustou srst, a přesto je zvyklý žít mimo dům, měli bychom ho alespoň za mrazů ubytovat v chráněném prostředí, například v garážích, nebo mu pořídit kvalitní zateplenou boudu.

  Krmení v zimě

  Pro psy chované celoročně venku nepředstavuje hlavní problém krmivo, pokud ovšem dodržujeme správné dávkování potravy, ale zamrznutí vody. Musíme však kontrolovat nejen vodu v misce, ale i kondici psa. Zjistíme-li, že hubne, berme to jako varování, že je s jídlem něco v nepořádku, a krmné dávky zvyšme.
  Pejskům chovaným doma hrozí pro změnu obezita, pokud se v zimě méně hýbou. V takovém případě je třeba krmné dávky snížit a pejska rozpohybovat, třeba aportováním nebo hrou s míčkem. Za silných mrazů se přece můžeme vydovádět i doma. A jaké krmivo pro zimní období zvolit? Osvědčila se například značka FRISKIES. Nabízí široký sortiment chutného krmiva, které odpovídá výživovým potřebám různých velikostí a věku pejsků. Tak dobrou chuť a hlavně zdraví!

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů