Pilates aneb Jak si vytvořit obraz svého já

 • Pilates
 • 3 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Jak si tvořit obraz svého já? V životě se řídíme nejrůznějšími pohnutkami a není snad dne, abychom si neřekli, že by bylo načase se sebou něco udělat. Pilates vám k tomu pomůže, a to nejen po fyzické stránce.

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Nevymýšlejme vymyšlené! V roce 1880 se v Německu narodil Joseph Hubertus Pilates a už v začátcích života měl smůlu. Trpěl astmatem, křivicí, pak se k tomu přidala revmatická horečka. Trochu moc handicapů na jednoho kluka. Odmala se ale nerad vzdával. Jeho odhodlání k uzdravení ho hnalo ke studiu východních i západních forem cvičení, včetně jógy. Když pak během první světové války dělal ošetřovatele raněných, vymyslel sérii cviků pro pacienty po úrazech, která se stala základem pro jeho jedinečný styl. V roce 1926 otevřel Joseph první Pilates studio. Ti, kteří se v něm snažili se sebou něco udělat, brzy pochopili, jak báječné je podporovat fyzickou harmonii i rovnováhu těla pomocí kontroly dýchání, ohebnosti a – vycentrovanosti. Proč se právě Pilatova metoda stará sto let stala i nejpopulárnější cvičební metodou posledních let, nejen v USA, ale v mnoha zemích světa? Mgr. Renata Sabonguiová, bývalá tanečnice, která absolvovala v USA metodiku Pilates v The Pilates Center of Naples na Floridě, se nám to pokusí objasnit.

  „Byla jsem profesionální tanečnicí a s mým bývalým mužem, americkým právníkem, jsme žili ve Washingtonu DC a na Floridě. Zjistila jsem, že když zde tanečníci končí uměleckou dráhu, udržují se v kondici technikou Pilates. Začala jsem se jí zabývat a poznala, že Pilates se líbí i naprostým laikům, lidem, kteří nikdy necvičili. Bylo mi dvaatřicet let, měla jsem své první dítě a i po porodu jsem okamžitě mohla začít cvičit. Po deseti letech se mi narodilo druhé dítě – a Pilata jsem cvičila ještě tři týdny před porodem.“

  V čem vlastně tato metoda spočívá?
  Ze začátku si stačí uvědomit, jak je důležité zvládnout náš nejobvyklejší postoj. Když se postavíme, musíme na chodidle vnímat tři základní body – pod palcem, pod malíkem a pod patou. Když se srovnáme a začneme si uvědomovat, že jsme zapojili základní trojúhelník na našem chodidle, rozkládáme váhu těla správným způsobem. Základní postavení si nejlépe srovnáme tím, že si nadzvedneme prsty chodidel. I rovnováhy nejlépe docílíme tak, že váhu nepřeneseme na prsty. Pomalými pohyby si narovnáváme celé tělo. Cvičíme stále na jednom místě, nemusíme poslouchat hudbu, protože jedinou hudbou jsou naše hlasité výdechy, tedy až Pilata opravdu zvládneme. Chodidla se musíme snažit mít opravdu pevně propojená se zemí a hlavu, tu mějme až někde v oblacích. Ono je opravdu důležité, naučit se vnímat tah těla směrem vzhůru. Nesmíme si pořád „sedat“ do kloubů!

  „Celá metoda Pilata spočívá v tom, že se učíme správnému držení těla, na které tak často zapomínáme. Pravidelným cvičením získáme už v docela krátké době zpátky pružnost páteře a zpětně i zpevnění páteře, pomocí svalů, které okolo páteře jsou a páteř drží. Celé naše správné držení vychází z takzvaného „powerhousu“, což je jádro našeho těla,“ vysvětluje paní Renata. „Představme si to asi tak, že si kolem sebe vypracováváme jakýsi svalový korzet, který nám tělo drží. Důležité je propracovat i dýchání, tělo musíme umět správně okysličovat, naše dýchání musí být hluboké, mělo by vycházet z jádra těla…“ „V Americe Pilates cvičení říkají inteligentní cvičení, protože zapojuje i naši mysl. Zásadně se cvičí bez hudby, protože rytmus je zadáván dechem. Vědomě se učíme využívat maximální kapacity plic. Ženy dýchají hodně do hrudníku, muži do břicha, kvůli špatnému prokrvování mají ženy problémy s bolením hlavy a ženskými orgány a muži zas se srdcem. Pilates vymyslel cviky tak, abychom dýchali správně. Když to zvládneme, projde námi při cvičení kyslíková sprcha, tělem se nám doslova prožene kyslík. Spojením těla a mysli dosáhneme pohody a cítíme se zrelaxovaní.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů